BiznesINFO.pl
Lockdown w Polsce

pexels.com

RMF: Lockdown w całym kraju niemal przesądzony. Rząd wprowadzi też nowe obostrzenia

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Lockdown obejmujący cały kraj ponownie jawi się na horyzoncie. Dziennikarze RMF FM nieoficjalnie ustalili, że wprowadzenie ogólnopolskich obostrzeń jest już niemal przesądzone. Dzisiejszy przyrost infekcji przekraczający 25 tys. to dowód na

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy rząd może ogłosić lockdown

  • Jakie nowe obostrzenia są rozważane

  • Które obiekty będą prawdopodobnie wyłączone spod restrykcji

Lockdown ogólnopolski to już tylko kwestia czasu

Lockdown hamuje gospodarkę i wywraca do góry nogami życie obywateli. Takiego scenariusza chciał uniknąć polski rząd i wdrożył surowe zasady tylko w tych regionach, w których liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni przekracza 40. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że regionalizacja obostrzeń nie powstrzymała koronawirusa.

Dzisiaj resort odnotował 25 052 nowych przypadków infekcji, czyli o ponad 7,7 tys. zakażeń więcej niż w ubiegłą środę. Walkę z COVID-19 przegrały kolejne 453 osoby. Nieuchronnie zbliżamy się do przekroczenia progu 2 mln osób zakażonych od początku pandemii.

Ostatnie wzrosty plasują Polskę na siódmym miejscu w kontekście bezwzględnej liczby zakażeń na całym świecie. Przodujemy także w innym rankingu - odsetek pozytywnych wyników testów w puli wszystkich wykonanych badań jest w Polsce najwyższy w całej Europie. Według danych dr Bartosza Fiałka z 14 marca jest to ok. 28,8 proc., co jego zdaniem oznacza, że „kompletnie nie znamy skali epidemii COVID-19 panującej w Polsce”.

- Zagrożenie związane z trzecią falą wirusa jest realne. Czeka nas trudny miesiąc, podczas którego system polskiej opieki zdrowotnej znowu będzie testował swoją wydolność - stwierdził wczoraj w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nie da się bowiem ukryć, że liczba zajętych łóżek wzrasta w ekspresowym tempie - obecnie hospitalizowanych jest 21 511 pacjentów (+328). TVN24 podaje, że liczba zajętych respiratorów jest najwyższa od początku pandemii (2 193). Dziennikarze RMF FM ustalili, że to właśnie nagły wzrost zakażeń i spadek liczby miejsc w szpitalach ma skłonić rząd do ogólnopolskiego lockdownu.

Kwestia rozszerzenia obostrzeń na całą Polskę była głównym tematem porannego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Według RMF FM decyzja o lockdownie ma zostać zakomunikowana jutro. Z kolei dziennikarze Wirtualnej Polski i TVN24 nieoficjalnie przekazują, że decyzji w sprawie nowych obostrzeń należy spodziewać się dzisiaj w godzinach popołudniowych. Już wiadomo też, że dzisiaj odbędzie się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

W sprawie głos zabrał także prezydent Andrzej Duda. Ten podczas konferencji prasowej w środę zapowiedział możliwe nowe obostrzenia w całym kraju.

- Prawdopodobnie możemy spodziewać się restrykcji na terenie całego kraju - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Lockdown to nie wszystko. Na horyzoncie także nowe obostrzenia

Lockdown oznacza, że obostrzenia regionalne obowiązujące na Warmii i Mazurach, Pomorzu, Mazowszu i Ziemi Lubuskiej zostaną rozszerzone na cały kraj. W rezultacie we wszystkich województwach zostaną zamknięte galerie handlowe, kina, teatry, opery, filharmonie, muzea, galerie sztuki, hotele, miejsca noclegowe, baseny, aquaparki, stoki narciarskie i korty tenisowe. Dzieci z klas I-III będą uczyły się w trybie hybrydowym, a pozostali - w dalszym ciągu w trybie zdalnym.

Jednak dziennikarzom RMF FM udało się ustalić, że w grę wchodzi nie tylko lockdown, jaki znamy z czterech województw, lecz także nowe ograniczenia. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych restrykcji w handlu w postaci zmniejszenia dopuszczalnej liczby klientów w super i hipermarketach, aby ograniczyć ryzyko tłumnego gromadzenia się w sklepach przed Wielkanocą.

Reporterzy Wirtualnej Polski wskazują, że rząd prawdopodobnie nie zdecyduje się na dodatkowe restrykcjach w kościołach. W trakcie obchodów Wielkanocy mają obowiązywać dotychczasowe zasady - na jedną osobę ma przypadać 15 mkw.

Kiedy rozpocznie się ogólnopolski lockdown? Resort zdrowia rozważa dwa scenariusze - wprowadzenie dodatkowych ograniczeń od poniedziałku 21 marca lub już od soboty 19 marca. Lockdown ma potrwać dwa tygodnie, aby ograniczyć ryzyko nagłych wzrostów zachorowań w trakcie Wielkanocy. Nieoficjalnie mówi się także o tym, że rząd może rozciągnąć lockdown nawet na trzy tygodnie.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Putin

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rosjanie zaczęli wychodzić na ulice

Czytaj więcej >
FADEL SENNA/AFP/East News

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rutte: Nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Janusz Kowalski zetknął się z mocną krytyką. Dostał kredki

Czytaj więcej >