Polska firma stworzy lek na koronawirusa?
pixabay/moakets
Autor Radosław Święcki - 10 Marca 2020

Polska firma już testuje nowy specyfik. Jeśli się uda, wirus może przestać zabijać

Powstanie lek na koronawirusa? OncoArendi pracuje nad lekiem mogącym leczyć zwłóknienie płuc, jeden ze śmiertelnych skutków zachorowania na wirusa COVID-19 - informuje “Rzeczpospolita”.

Lek na koronawirusa? “Złagodzi jego przebieg”

Władze firmy podkreślają, że lek nad którym pracują mógłby potencjalnie służyć do leczenia skutków działania koronawirusa, lub łagodzić jego przebieg.

- Nasza spółka pracuje nad potencjalnym lekiem na ciężkie schorzenia układu oddechowego, takie jak np. włóknienie płuc. Jest ono jednym z objawów obserwowanym u chorych zarażonych koronawirusem. Zatem nasz kandydat na lek mógłby potencjalnie służyć do leczenia skutków działania koronawirusa, lub łagodzić jego przebieg poprzez poprawę wydolności płuc dzięki wcześniejszemu leczeniu – mówi w rozmowie z dziennikiem Marcin Szumowski, prezes OncoArendi Therapeutics, podkreślając, że to może złagodzić przebieg choroby u pacjentów, a nawet uchronić ich przed śmiercią.

Szkoły i przedszkola zamkną na dwa tygodnie. Możesz też dostać specjalny zasiłekSzkoły i przedszkola zamkną na dwa tygodnie. Możesz też dostać specjalny zasiłekCzytaj dalej

- Nasz związek, OATD-01 jest obecnie na ukończeniu pierwszej fazy badań klinicznych. Przed nami jeszcze faza druga i trzecia. Zwykle takie badania trwają nawet 3-5 lat, ale w przypadku przyspieszenia rozwoju klinicznego (fast-track, czyli przyspieszona ścieżka regulacyjna - red. ) może to być możliwe nawet w ciągu 1,5-2 lat - dodaje.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Koniec 500 plus? W mediach pojawiły się plotki, minister oficjalnie odpowiada

Prace nad lekiem

OncoArendi prowadzi badania nad lekiem od jesieni 2017 r. Został już przetestowany na zwierzętach i dopuszczony do etapu badań na ludziach. Obecnie badania są w pierwszej fazie, która polega na podawaniu specyfiku zdrowym osobom, by sprawdzić wpływ wyrobu na organizm i ustalić maksymalną bezpieczną dawkę. Druga faza badania będzie opierać się na podawaniu leku większej grupie osób. Zaś trzecia faza, która następuje w momencie, gdy wiadomo, żelek jest bezpieczny dla ludzi, opiera się na testowaniu jego działania na chorych. Wówczas sprawdzana jest realna skuteczność leku.

Najlepszy samochód roku. Laureaci wyłonieni w 5 kategoriachNajlepszy samochód roku. Laureaci wyłonieni w 5 kategoriachCzytaj dalej

OncoArendi Therapeutics jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie. Jej akcjonariuszem jest m.in. Michał Sołowow, najbogatszy Polak, który w swoim portfelu inwestycyjnym ma również branżę biotechnologiczną. Prezes firmy Marcin Szumowski prywatnie jest bratem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus w Warszawie. Zamknięte szkoły, uczelnie, kina teatry. Jak będzie wyglądała komunikacja miejska?
  2. Wiosna prawdopodobnie nie powstrzyma epidemii koronawirusa. Ekspert nie pozostawia złudzeń
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Kobieta uwięziona w mieszkaniu z ciałem zmarłego męża. Podejrzewano u niego zakażenie wirusem z Chin
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News