Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Laptopy dla czwartoklasistów. Nie będzie sprzętu bez dokumentu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.08.2023 10:34

Laptopy dla czwartoklasistów. Nie będzie sprzętu bez dokumentu

Laptopy dla szkół
Domena publiczna

Rok szkolny już za pasem. Oznacza to, że za kilka dni czwartoklasiści zaczną dostawać laptopy przewidziane w rządowym programie. O ile jednak właścicielem sprzętu będą rodzice, tak szkoła bez jednego ważnego dokumentu komputera nie wyda.

Rusza program laptopów dla uczniów

Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostał niecały tydzień. Podczas gdy rodzice kończą kompletowanie wyprawki szkolnej dla swojego dziecka, uczniowie klas czwartych z niecierpliwością oczekują na otrzymanie laptopa ze szkoły.

Jak podaje portal Interia.pl, sprzęt komputerowy otrzymają wszyscy uczniowie klas czwartych w Polsce. Ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli obejmuje szkoły publiczne oraz niepubliczne. Laptopy otrzymają również uczniowie z Ukrainy uczący się w Polsce.

Sprzęt za darmo, ale niezbywalny

Komputery, które otrzymają czwartoklasiści, będą całkowicie darmowe. Interia zaznacza jednak, że sprzętu nie będzie można ani sprzedać, ani oddać przez 5 lat od momentu jego otrzymania. Laptopa nie będzie również trzeba zwracać, jeżeli uczeń zmieni szkołę. Nie ma również zakazu instalowania gier i programów niezwiązanych ze szkołą.

Jak się również okazuje, lista zakupionych modeli zawiera pięć pozycji. Co za tym idzie, dany uczeń może otrzymać laptopa o trochę innych parametrach niż jego rówieśnicy z klasy czy szkoły. Jak podaje Interia, każdy z modeli jest objęty trzyletnią gwarancją, a w przypadku poważnej usterki będzie możliwe otrzymanie sprzętu zastępczego.

Bez umowy nie będzie sprzętu

Wszystkie zapisy dotyczące sposobu użytkowania sprzętu będą zawarte w umowie między szkołą a rodzicami lub opiekunami prawnymi ucznia. Znajdzie się w niej również zapis, iż laptop jest własnością rodziców, a nie szkoły.

Portal Interia.pl zauważył również, że zgodnie z ustawą laptopa będzie można odebrać jedynie po podpisaniu umowy. W jej treści znalazł się zapis dot. świadomości odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia. Można zatem wyciągnąć wniosek, że w przypadku złamania zapisów umowy rodzic może zostać pozbawiony wolności na minimum pół roku.

Tagi: Edukacja