Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą
Radosław Święcki
Radosław Święcki 12.06.2020 02:00

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?
eastnews/Arkadiusz Ziolek

Kurs złotego umacnia się, ale czy na długo?

Po świątecznym czwartku piątek przyniósł umocnienie złotego. Mniej płacimy za euro, dolara, funta, a także franka.

- Po 11:00 kurs euro znajdował się tuż nad poziomem 4,45 zł. Tym samym odrobione zostało wczorajsze osłabienie, które pod nieobecność polskich inwestorów wywindowało EUR/PLN do 4,48 zł – podaje serwis Bankier.pl.

Zdaniem ekspertów, choć poprawa nastrojów jest widoczna, to nie wiadomo jak długo ona potrwa.

- Możliwe, że ta poprawa spowodowana jest podażą amerykańskiej waluty ze strony Fed. W szerszej perspektywie do inwestorów dociera ryzyko związane z drugą falą pandemii, późniejsze wychodzenie z lockdownu i recesji. Na EUR/USD niewiele jest miejsca do spadku, gdyż jeżeli sytuacja się pogorszy, Fed zwiększy podaż pieniądza. Jeżeli z kolei dojdzie do poprawy, to już wydrukowane dolary będą próbowały wypłynąć poza USA – mówi w rozmowie z PAP Biznes Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski.

Odnosząc się do kursu złotego w relacji z euro, Popławski prognozuje, że w najbliższym czasie jest szansa na powrót kursu powyżej 4,50.

- Jeśli chodzi o EUR/PLN, w najbliższych dniach szanse wyjścia powyżej 4,50 są spore. Głównie dlatego, że poza ryzykiem globalnym, mamy bardzo gołębie działania banku centralnego – podkreśla starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.

Tagi: euro