Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kuroniówka, kiedy się należy? Wszystko, co musisz wiedzieć o przyznaniu świadczenia
Natalia Godek
Natalia Godek 27.01.2021 01:00

Kuroniówka, kiedy się należy? Wszystko, co musisz wiedzieć o przyznaniu świadczenia

Kuroniówka, kiedy się należy?
pixabay.com

Czym jest kuroniówka?

Kuroniówka to potoczna nazwa zasiłku dla bezrobotnych. Jest on wypłacany przez urząd pracy po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna, wtedy gdy nie możemy znaleźć odpowiedniej pracy, stażu lub szkolenia oraz spełniamy odpowiednie wymagania.

Kuroniówka, kiedy się należy?

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kuroniówkę? Przede wszystkim należy złożyć w urzędzie odpowiednie dokumenty, które potwierdzą, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy byliśmy zatrudnieni przynajmniej przez rok na umowie o pracę i otrzymywaliśmy wynagrodzenie równe lub wyższe stawce minimalnej.

Kuroniówkę otrzymamy też po świadczeniu usług lub prowadzeniu działalności gospodarczej. Przed złożeniem dokumentów warto upewnić się, że na pewno osiągnęliśmy wymagany staż pracy.

Kto nie dostanie kuroniówki?

Zasiłek ten nie będzie nam przysługiwał, gdy złamiemy kilka zasad. Na przykład, gdy nie podejmiemy szkolenia, przygotowania zawodowego dla dorosłych czy też stażu, na które nas uprzednio skierowano w urzędzie pracy.

Kuroniówka nie należy nam się także, gdy odbyliśmy płatną praktykę absolwencką, otrzymaliśmy wynagrodzenie za skrócenie czasu wypowiedzenia umowy lub gdy w ciągu sześciu miesięcy przed rejestracją rozwiązaliśmy z pracodawcą umowę lub zostaliśmy zwolnieni dyscyplinarnie.

Od czego zależy wysokość kuroniówki?

Zasiłek jest wypłacany przez 6-12 miesięcy. Kwota, jaką otrzymamy w jego ramach będzie zależeć od naszego stażu pracy.

Dla przykładu, za pięć lat stażu pracy dostaniemy przez pierwsze trzy miesiące otrzymywania zasiłku 960 zł brutto; za 5-20 lat będzie to 1200 zł brutto; natomiast za staż powyżej 20 lat pracy dostaniemy 1440 zł brutto. Pierwszą wypłatę zasiłku otrzymamy po złożeniu wniosku do 14. dnia następnego miesiąca.