BiznesINFO.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kreml: będziemy bronić swoich obywateli w Donbasie. Kontrowersyjne słowa z Moskwy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja w Donbasie

  • Jak do sprawy odnosi się Zachód

  • Co o sprawie sądzą eksperci

Donbas w ogniu

Dmitrij Kozak, wiceszef kancelarii prezydenta Rosji , Władimira Putina ostrzegł, że jeśli Ukraina wciąż będzie prowadzić działania w Donbasie, Rosja będzie zmuszona urządzić tam Srebrenicę w celu obrony swoich obywateli. O co chodzi?

Konflikt w Donbasie trwa już od dłuższego czasu. W czwartek prezydent Rosji oskarżył Ukrainę o prowadzenie działań prowokacyjnych w regionie. Jak informuje Forsal, dokładnie takiego zwrotu miał użyć w rozmowie z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel.

Angela Merkel wyraziła swoje zaniepokojenie sytuacją w regionie Donbasu i poinformowała, że poprosiła prezydenta Rosji o zmniejszenie liczby wojska w okolicy konfliktu. Z kolei przywódca Rosji dodał, że są to celowe zabiegi Ukrainy.

W sprawie głos zabrał również Dmitrij Kozak. Powiedział, że apeluje o przeniesienie rozmów dotyczących Donbasu z Mińska w inne miejsce. Co więcej, ze słów polityka wynika, że reakcja Rosji będzie ostra.

Donbas okiem cyklonu

W efekcie administracja Kremla nawiązała do Srebrenicy - mordowaniu ludności cywilnej. Dodał, że takie działania podyktowane są koniecznością ochrony tamtejszych obywateli.

Ocenił, że działania Ukrainy to strzał w skroń. Wyraził nadzieję, że Ukraina ma chęci na rozpętanie wojny na pełną skalę. Jak w tej sytuacji powinien zachować się Zachód ?

Część ekspertów podkreśla, że działania Rosji to "machanie szabelką", jednakże inni oczekują podjęcia działań przez Zachód. Stefen Pifer cytowany przez Onet określa jako działania mające na celu zdenerwowanie rządu w Kijowie.

Ekspert ocenia, że zależy dużo od tego w jaki sposób zareaguje Zachód. Joe Biden już podjął dyskusję ze swoimi odpowiednikami na Ukrainie.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Kiedyś projektowali Ferrari, teraz wezmą się za polski samochód. Włosi podjęli współpracę z Izerą
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Orange zapowiedziało wyłączanie sieci 3G. Niektórzy klienci będą musieli wymienić telefony
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]