Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Banki podjęły ważną decyzję w sprawie naszych finansów. Pandemia mocno wpłynie na nasze zobowiązania
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 17.03.2020 01:00

Banki podjęły ważną decyzję w sprawie naszych finansów. Pandemia mocno wpłynie na nasze zobowiązania

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Kredyt spłacisz później

Związek Banków Polskich wydał oświadczenie, w którym informuje, że banki odroczą lub zawieszą spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych nawet na trzy miesiące, jeśli kredytobiorca o to poprosi. Termin spłaty kredytu zostanie wydłużony o czas odroczenia.

Ułatwienia mają dotyczyć kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla przedsiębiorców i będą polegać m.in. na szybkim rozpatrywaniu wniosków tych klientów, którzy uzasadnią konieczność odroczenia (zawieszenia) spłaty kredytu ich sytuacją finansową spowodowaną pandemią koronawirusa.

Wniosek o odroczenie rat kredytu bez żadnych opłat

Ponadto banki nie będą pobierać opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych. Banki umożliwią składanie tych wniosków w sposób odformalizowany, tj. bez konieczności składania dodatkowych dokumentów i zaświadczeń potwierdzających w sposób szczegółowy aktualną sytuację finansowo-gospodarczą osoby, która ma kredyt.

ZBP informuje, że banki zapewnią możliwość składania ww. wniosków o odroczenie spłat raty kredytu również w formie zdalnej, tj. za pośrednictwem poczty elektronicznej,  bankowości elektronicznej lub telefonicznie. Banki dopuszczą możliwość składania takich wniosków w formie zdalnej nawet w sytuacji, jeśli nie zostało to zapisane w umowie z bankiem, pod warunkiem możliwości dokonania identyfikacji klienta.

Kredyt na niższymi ratami?

W ostatni piątek Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że będzie proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP. I prawdopodobnie znajdzie poparcie - a to oznacza, że osobom, które mają kredyt, będzie łatwiej go spłacać - raty będą niższe. Spotkanie Rady Polityki Pieniężnej zostało zaplanowane na wtorek 17 marca.