Koronawirus w Polsce. Są kolejne przypadki
canva/Kasper Starużyk
Autor Radosław Święcki - 7 Marca 2020

Ministerstwo Zdrowia: Są nowe przypadki zakażeń w Polsce

Jest przypadek kolejnego zachorowania na koronawirusa w Polsce. Informacje w tej sprawie przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szósty potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas sobotniej konferencji prasowej poinformował o pozytywnym wyniku testu u osoby, która podróżowała autokarem z pierwszym pacjentem u którego wykryto koronawirusa.

Przypomnijmy, że w piątek potwierdzono w Polsce cztery nowe przypadki koronawirusa. Dwóch pacjentów leczy się w Szczecinie. Jeden pacjent z pozytywnym wynikiem jest we Wrocławiu oraz jeden w Ostródzie.

Łącznie wirusa potwierdzono u sześciu osób. Minister zdrowia zapewnił, że wszyscy pacjenci czują się dobrze.

Co musisz wiedzieć?

Ministerstwo Zdrowia zamieszcza na stronie internetowej najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News