PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Nieznajomy puka do drzwi mieszkania starszej osoby
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 17 Grudnia 2020

Kontrolerzy ruszają na łowy, nie umkniesz już kontroli. Na początek zapowiedzieli ponad 50 tysięcy

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy ruszą już w 2021 r. i będą dotyczyły sytuacji związanej z koronawirusem. Sprawdzone zostanie także terminowe wypłacanie wynagrodzeń oraz zatrudnianie na umowach śmieciowych. PIP wciąż pozostaje bezlitosny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie podmioty są szczególnie narażone na kontrole PIP-u
  • Czemu PIP decyduje się na kontrole o takim charakterze
  • Co na temat kontroli sądzą pracodawcy

Kontrole w całym kraju

Kontrole przeprowadzane w przyszłym roku dosięgną 52 tys. podmiotów - poinformowała inspekcja pracy. Główny Inspektor Pracy, Andrzej Kwaliński, zapewnił, że ze względu na trudne warunki spowodowane pandemią COVID-19, istotna będzie jakość kontroli, a nie ich ilość.

"Reagując na nową sytuację, Państwowa Inspekcja Pracy podejmie w 2021 r. działania kontrolne nakierowane na weryfikację prawidłowości stosowania rozwiązań prawnych, związanych ze zwalczaniem pandemii. Ponadto przeprowadzi szeroko pojęte działania prewencyjne w celu ochrony pracowników w sytuacji zagrożenia epidemicznego" - zapowiada PIP.

Jednakże kontrole będą obejmować nie tylko tę gałąź, bowiem PIP zapowiada sprawdzenie legalności zatrudnienia pracowników, wypłacanie wynagrodzenia czy weryfikowanie nadgodzin - te, zdaniem inspekcji pracy są coraz częstszą praktyką.

- Jestem przekonany, że inspektorzy pracy i pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy dołożą wszelkich starań, by w pełni zrealizować powierzone im zadania określone w zaprezentowanym planie działania na 2021 rok. Są świadomi misji i pozycji, jaka w ciągu ostatniego stulecia została wypracowana i przypisana naszemu urzędowi. Wiedzą także, jak duża jest ich odpowiedzialność za wykonywaną pracę i jak duże są oczekiwania społeczne z nią związane - powiedział Andrzej Kwaliński.

Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniejZapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniejCzytaj dalej

Jednocześnie na kontrole muszą przygotować się podmioty objęte wzmożonym nadzorem PIP. Co więcej, kontrole będą prowadzone m.in.: w zakładach gospodarki komunalnej, w leśnictwie czy zakładach rolnych.

Kontrole w związku z koronawirusem

- Mamy świadomość okoliczności wywołanych epidemią, ale niepokoi nas zmniejszająca się liczba kontroli. Częściowo można byłoby je przeprowadzać zdalnie, np. pozyskując zeskanowane dokumenty od pracodawców z oświadczeniem – pod groźbą odpowiedzialności - że są zgodne z oryginałem - mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ.

Radzikowski uważa, że rząd powinien wprowadzić takie rozwiązania prawne, które pozwolą na zdalne kontrole. Z kolei pracodawcy wskazują działania profilaktyczne i pomoce, na które powinien zdecydować się PIP.

- Pozytywnie oceniam akcentowanie jakości kontroli, a nie ich liczby. Zadaniem PIP jest nadzór nad przestrzeganiem prawa pracy, ale musi ona uwzględniać przyczyny obecnych problemów firm, np. nieterminowości wypłat świadczeń. Mogą one wynikać m.in. z braku odpowiedniego wsparcia publicznego - tłumaczy Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Męcina uważa, że Państwowa Inspekcja Pracy musi współpracować nie tylko z zatrudnionymi, ale także z pracodawcami, bowiem oni także mają swoje bolączki.

Kontrole są częścią długofalowego programu PIP określanego przez członków Rady Ochrony Pracy jako ambitny i obszerny. Wskazali oni także, że program kontroli należy uelastyczniać w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Nawet 74 tys. Polaków dostanie ekstra pieniądze od ZUS. Niektórzy nawet po 12 786 zł
  2. Nie ominą Cię nowe obowiązki jeśli używasz jednego gadżetu. Rejestracja to dopiero początek
  3. Wspaniały prezent przed Świętami dla tysięcy Polaków. Odzyskają dużo pieniędzy

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News