Poczta Polska przeprowadza kontrole osób, które nie płacą abonamentu RTV
biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki
Autor Wiktoria Pękalak - 21 Listopada 2020

Kontrole już ruszyły. Zapukać mogą i do twoich drzwi, kara wynosi 681 zł

Abonament RTV powinien płacić każdy, kto ma w swoim domu telewizor lub radio. To, czy nowi posiadacze sprzętu uiszczają stosowne opłaty, sprawdza Poczta Polska. Za nieopłacanie daniny grożą kilkusetzłotowe kary.

Abonament RTV

Osoby, które kupiły odbiornik radiofoniczny, czy telewizyjny, powinny w ciągu 14 dni zarejestrować go i od tej pory wnosić stosowne opłaty abonamentowe - opłata za odbiornik radiofoniczny wynosi 7 zł, a za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł miesięcznie.

Wyjdziesz tylko do lasu na grzyby. A skończysz z 500-złotowym mandatem w kieszeniWyjdziesz tylko do lasu na grzyby. A skończysz z 500-złotowym mandatem w kieszeniCzytaj dalej

Mimo że w Polsce zarejestrowanych jest 6,9 mln abonentów, za odbiornik płaci jedynie 1,4 mln osób. Spora część jest zwolniona z opłaty (3,45 mln), reszta najzwyczajniej je omija.

Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały od rządu 2 mld zł właśnie dlatego, że, jak wówczas argumentowano, musiały otrzymać rekompensatę za brak wpływów z abonamentu, przypomina portal Bankier.

Tak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handluTak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handluCzytaj dalej

Do tej pory osoby, które nie płaciły abonamentu, były bezkarne. To jednak już tak nie wygląda, ponieważ Poczta Polska prowadzi kontrole. Wszyscy, którzy odbiornik w swoim domu mają, a nie ponoszą opłat, będą musieli zapłacić sporą karę - trzydziestokrotność miesięcznej opłaty za posiadanie RTV, czyli 681 zł.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w górę
  2. Elżbieta Jaworowicz kontra Zenek Martyniuk? "Sprawa do reportera" pojechała nagle do jego domu, niespodziewane
  3. Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantami
Dokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonaleDokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonaleCzytaj dalej

Kontrole Poczty Polskiej

Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników przeprowadzają uprawnieni pracownicy, którzy powinni okazać legitymację służbową, a jeśli osoba, do której kontroler zapuka wyrazi taką chęć - również dowód osobisty, przypomina Dzień Dobry TVN.

Jeśli kontroler stwierdzi, że korzystamy z niezarejestrowanego sprzętu, nałoży na nas karę w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej, która obowiązuje w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

“Po zakończeniu postępowania dowodowego wydawana jest decyzja administracyjna z nakazem rejestracji odbiornika (gdy strona nie dopełniła formalności rejestracji) oraz ustalająca opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika lub odbiorników” - informuje Poczta Polska, cytowana przez DDTVN.

Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

Jeśli nie opłacimy kary od razu, Poczta Polska wyśle upomnienie, a następnie tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego, co oznacza, że niezapłacone należności może ściągać skarbówka, co zdarzało się już w przeszłości.

Zdarzało się także, że Poczta Polska ściągała należności także z osób, które odbiorniki dawno wyrejestrowały. Media nagłośniły niejedną sytuację, w której osoby, które często kilkanaście lat temu wyrejestrowały odbiorniki, otrzymały od Poczty Polskiej wezwanie do zapłaty za nieuregulowany abonament RTV.

Jedną z tych osób jest Pani Anna Nowakowska, które odbiorniki wyrejestrowała dawno temu, ponieważ wyjechała na kilka lat z Polski. Jeszcze zanim Pani Anna zdążyła wrócić do Polski, Poczta Polska nadała jej numer abonencki i zaczęła naliczać opłaty, nie informując o tym samej zainteresowanej.

Już w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyJuż w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyCzytaj dalej

Abonament RTV do kontroli. Ale można jej uniknąć

Kontroli w sprawie opłacania abonamentu można jednak uniknąć. Już niejednokrotnie ta sprawa przewijała się w mediach. Zgodnie z prawem mamy możliwość odmówienia przeprowadzenia kontroli poprzez najzwyklejsze w świecie niewpuszczenie osób do tego wyznaczonych do mieszkania czy domu.

Jest to w gestii każdego z kontrolowanych. Jednak warto podkreślić, że nie mamy prawa zakazać kontrolerom podejmowania prób skontrolowania tego, czy posiadamy odbiorniki i czy opłacamy abonament RTV.

Niemcy próbowali wywieźć górę śmieci do Polski. Celnicy zatrzymali 24 tonyNiemcy próbowali wywieźć górę śmieci do Polski. Celnicy zatrzymali 24 tonyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Kłęby dymu pod Warszawą. Ogień trawi cały budynek
  2. Tragiczny wypadek pod Janowem. Młoda matka roztrzaskała auto na drzewie. Nie żyje 2-letnie dziecko
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. WHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymogu
  5. 500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę
  6. Media właśnie podały tragiczną wiadomość. Nie żyje Diego Armando Maradona
  7. Gołąbki bez zawijania w banalnie prostym wydaniu. Danie dla całej rodziny zrobisz w mniej niż godzinę, co za receptura

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News