Poczta Polska przeprowadza kontrole osób, które nie płacą abonamentu RTV
biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki
Autor Wiktoria Pękalak - 21 Listopada 2020

Kontrole już ruszyły. Zapukać mogą i do twoich drzwi, kara wynosi 681 zł

Abonament RTV powinien płacić każdy, kto ma w swoim domu telewizor lub radio. To, czy nowi posiadacze sprzętu uiszczają stosowne opłaty, sprawdza Poczta Polska. Za nieopłacanie daniny grożą kilkusetzłotowe kary.

Abonament RTV

Osoby, które kupiły odbiornik radiofoniczny, czy telewizyjny, powinny w ciągu 14 dni zarejestrować go i od tej pory wnosić stosowne opłaty abonamentowe - opłata za odbiornik radiofoniczny wynosi 7 zł, a za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł miesięcznie.

Mimo że w Polsce zarejestrowanych jest 6,9 mln abonentów, za odbiornik płaci jedynie 1,4 mln osób. Spora część jest zwolniona z opłaty (3,45 mln), reszta najzwyczajniej je omija.

Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały od rządu 2 mld zł właśnie dlatego, że, jak wówczas argumentowano, musiały otrzymać rekompensatę za brak wpływów z abonamentu, przypomina portal Bankier.

Do tej pory osoby, które nie płaciły abonamentu, były bezkarne. To jednak już tak nie wygląda, ponieważ Poczta Polska prowadzi kontrole. Wszyscy, którzy odbiornik w swoim domu mają, a nie ponoszą opłat, będą musieli zapłacić sporą karę - trzydziestokrotność miesięcznej opłaty za posiadanie RTV, czyli 681 zł.

Kontrole Poczty Polskiej

Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników przeprowadzają uprawnieni pracownicy, którzy powinni okazać legitymację służbową, a jeśli osoba, do której kontroler zapuka wyrazi taką chęć - również dowód osobisty, przypomina Dzień Dobry TVN.

Jeśli kontroler stwierdzi, że korzystamy z niezarejestrowanego sprzętu, nałoży na nas karę w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej, która obowiązuje w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

“Po zakończeniu postępowania dowodowego wydawana jest decyzja administracyjna z nakazem rejestracji odbiornika (gdy strona nie dopełniła formalności rejestracji) oraz ustalająca opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika lub odbiorników” - informuje Poczta Polska, cytowana przez DDTVN.

Jeśli nie opłacimy kary od razu, Poczta Polska wyśle upomnienie, a następnie tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego, co oznacza, że niezapłacone należności może ściągać skarbówka, co zdarzało się już w przeszłości.

Zdarzało się także, że Poczta Polska ściągała należności także z osób, które odbiorniki dawno wyrejestrowały. Media nagłośniły niejedną sytuację, w której osoby, które często kilkanaście lat temu wyrejestrowały odbiorniki, otrzymały od Poczty Polskiej wezwanie do zapłaty za nieuregulowany abonament RTV.

Jedną z tych osób jest Pani Anna Nowakowska, które odbiorniki wyrejestrowała dawno temu, ponieważ wyjechała na kilka lat z Polski. Jeszcze zanim Pani Anna zdążyła wrócić do Polski, Poczta Polska nadała jej numer abonencki i zaczęła naliczać opłaty, nie informując o tym samej zainteresowanej.

Abonament RTV do kontroli. Ale można jej uniknąć

Kontroli w sprawie opłacania abonamentu można jednak uniknąć. Już niejednokrotnie ta sprawa przewijała się w mediach. Zgodnie z prawem mamy możliwość odmówienia przeprowadzenia kontroli poprzez najzwyklejsze w świecie niewpuszczenie osób do tego wyznaczonych do mieszkania czy domu.

Jest to w gestii każdego z kontrolowanych. Jednak warto podkreślić, że nie mamy prawa zakazać kontrolerom podejmowania prób skontrolowania tego, czy posiadamy odbiorniki i czy opłacamy abonament RTV.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News