BiznesINFO.pl
Nasze konto w banku pod lupą rządu

Flickr/Kancelaria Premiera

Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin

26 Listopada 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

System Informacji Finansowej – brzmi groźnie i słusznie. To najnowszy pomysł rządzących, który ma na celu m.in. zebranie informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach bankowych. Przygotujcie się zatem na to, że już wkrótce rząd prześwietli wasze k

Konto w banku pod lupą rządu

Pomysł rządu pod złowieszczą nazwą System Informacji Finansowej (SInF) jak podaje Radio Zet, ma na celu gromadzenie, przetwarzanie i udostępnienie informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach oraz o umowach o udostępnieniu skrytek sejfowych. Tym samym to co mamy na koncie w banku wkrótce zostanie prześwietlone przez rządzących, którzy chcą się dowiedzieć, ile faktycznie Polacy mają pieniędzy i gdzie je trzymają.

Sprawdzone zostaną nie tylko nasze rachunki bankowe, ale też rachunków SKOK, rachunki płatnicze w innych podmiotach, rachunki papierów wartościowych, rachunki zbiorcze wraz z rachunkami pieniężnymi służącymi do ich obsługi.

Kancelaria Premiera podkreśla, że informacje z Systemu Informacji Finansowej wykorzystywane będą na potrzeby realizacji zadań ustawowych sądów, prokuratury, i właściwych służb – Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Rządzący podkreślają, że planowane zmiany mają przyczynić się do zmniejszenia kosztów funkcjonowania, a także obciążeń  biurokratycznych organów administracji publicznej oraz instytucji finansowych i innych podmiotów gospodarczych.

- Usprawnią działanie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej i innych organów administracji publicznej uprawnionych do uzyskiwania informacji z SInF; zwiększą kontrolę nad realizowanymi działaniami służb w zakresie pozyskiwania informacji o rachunkach – informuje w komunikacie, którego treść przytacza Radio Zet Kancelaria Premiera.

Projektowane rozwiązania mają ułatwić lokalizowanie składników majątku w związku z postępowaniami prowadzonymi przez określone podmioty (służby, sądy i innego rodzaju organy publiczne) przy zachowaniu aktualnie obowiązujących przepisów określających procedurę takiego dostępu. Zmiany mają też na celu umożliwienie prowadzenia tzw. analizy proaktywnej, polegającej na analizie danych hurtowych gromadzonych w rejestrze w celu typowania tych rachunków, które mogą być wykorzystywane do działalności przestępczej.

- W obecnym stanie prawnym brak jest jednolitego rozwiązania, umożliwiającego szybki i łatwy dostęp do pełnych i wiarygodnych informacji o miejscu przechowywania środków pieniężnych i innych, płynnych aktywów, zwłaszcza takich, które mogą mieć związek z przestępstwem – podkreślono w komunikacie.

Zmiany na początku 2021 r.?

Rządzący podkreślają ponadto, że istotnym celem zmian jest implementacja do polskiego prawa unijnych regulacji dotyczących zapobieganiu wykorzystywania systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu oraz przepisów ustanawiających zasady ułatwiające korzystanie z informacji finansowych i innych informacji w celu zapobiegania niektórym przestępstwom.

Kancelaria Premiera przypomina, że kraje unijne mają czas na ustanowienie "scentralizowanych automatycznych mechanizmów" do 10 września tego roku, ale implementacja dyrektywy dotyczącej zasad korzystania z informacji finansowych powinna nastąpić do 1 sierpnia przyszłego roku. Z informacji podanych przez Radio Zet wynika, że rząd zamierza przyjąć przepisy w pierwszym kwartale 2021 roku.

Tagi:

konta bankowe

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >