Klimat zrobimy w Afryce
Obraz Erich Westendarp z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 13 Lipca 2020

Afryka sprzeda Europie słońce i wiatr. W tle neutralność klimatyczna

Klimat musi się zbilansować, tak głosi najnowsza doktryna jaką mają podążać kraje Unii Europejskiej. Sytuacja na naszym kontynencie nie jest jednak najkorzystniejsza do wytwarzania zielonej energii. Nasłonecznienie w wielu regionach jest niedostateczne, a wiatry nie są wystarczająco porywiste. Niemcy znaleźli na to sposób.

Klimat musi zostać "naprawiony", a Unia odejść od węgla. Jak zapewnić neutralność klimatyczną, gdy warunki w znacznej części naszego kontynentu nie pozwalają na budowanie wielkich inwestycji związanych z energią odnawialną? Niemcy mają plan - będą budować "fabryki wodoru" w Północnej Afryce. Wietrzna i nasłoneczniona Sahara wydaje się idealnym miejscem na tego typu inwestycje.

Klimat wyprodukujemy w Afryce

Wodór potrzebny jest Europie do produkcji między innymi stali i cementu oraz do transportu. Zielony wodór powstaje przy rozszczepieniu cząstek wody. Jak się okazuje najtaniej jest go produkować w Afryce. Jak podaje portal POLITICO, objęcie zaledwie 8 proc. powierzchni Sahary panelami fotowoltaicznymi zaspokoiłoby w pełni zapotrzebowanie na energię... całej planety! Okazuje się, że na wykorzystanie afrykańskiego piasku do produkcji czystej energii wpadli Niemcy. Początkowo chcą w Północnej Afryce produkować zielony wodór, a następnie przesyłać go do Europy.

Prawo jazdy możesz stracić łatwiej niż ci się zdaje. I nie będziesz mieć na to wpływuPrawo jazdy możesz stracić łatwiej niż ci się zdaje. I nie będziesz mieć na to wpływuCzytaj dalej

Co istotne, nie będą konieczne zwiększone inwestycje w infrastrukturę transportową. Oba brzegi Morza Śródziemnego spięte są ze sobą siecią gazociągów. - Warunki do produkcji wodoru w Afryce są idealne - powiedział Gerd Müller, niemiecki minister do spraw rozwoju. W zeszłym tygodniu została podpisana umowa na budowę fabryki czystego, "zielonego" wodoru w Maroku. Według szacunków fabryka pomoże ograniczyć emisję CO2 o około 100 tysięcy ton rocznie. Deklaracja podpisana między RFN, a Królestwem Marokańskim to część wielkiego niemieckiego projektu na wykorzystanie potencjału Afryki Północnej. Jak podaje POLITICO zakłada się, że Niemcy wydadzą 9 miliardów euro, z czego 2 miliardy w Maroku, na zwiększenie produkcji eko-energii.

Kapitalne wieści dla klientów 14 największych banków. Mogą liczyć na ogromne zwroty, pula wynosi 1,5 mld złKapitalne wieści dla klientów 14 największych banków. Mogą liczyć na ogromne zwroty, pula wynosi 1,5 mld złCzytaj dalej

Śródziemnomorskie związki w obronie klimatu

To jednak nie jest pionierskie działanie na pozyskanie prądu z piasków Afryki. Noor Ouarzazate to produkująca 580 MW energii elektrownia termo-solarna, jej zadaniem jest uniezależnienie Maroka od importu energii, jednak w momencie powstania była pomyślana jako zakład dla hiszpańskich firm. Europa zainwestowała w tę elektrownie 2,5 miliarda euro. Póki co Maroko jest jedynym krajem z Afryki Północnej, który ma połączenie z europejską siecią przesyłową, planuje się jednak, że w ciągu najbliższych 5 lat to grono poszerzy się o Egipt, Libię oraz Tunezję.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. "Wiadomości" TVP znów nie odpuszczają. Alternatywna rzeczywistość, czy wydanie po wyborach?

Jak podaje POLITICO aż 13 proc. gazu ziemnego i 10 proc. ropy naftowej, które zużywają Europejczycy pochodzi właśnie z Północnej Afryki. Inwestycje w wodór są szansą dla Afryki na rozwój oraz zacieśnienie relacji z Europą. Wyczerpane pola naftowe mogą pełnić nowe funkcje - stać się magazynami. Dodatkowo sieć gazociągów, która łączy Europę i Afrykę mogłaby posłużyć do transportu wodoru, dzięki czemu inwestycja byłaby znacznie tańsza. - Im bardziej będziemy wykorzystywać infrastrukturę w podwójny sposób tym lepiej, dzięki temu przestawienie się na zielony wodór w przyszłości będzie łatwiejsze - przypomina czerwcową wypowiedź odpowiedzialnego za ekologię w Europie Fransa Timmermansa portal Onet.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cechy świadczące o wysokiej inteligencji. Nie wszyscy je przejawiają
  2. Porażające odkrycie w Warszawie. Miał drut wokół bioder
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Kontrolują już w całym kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kary sypią jak z rękawa, możesz zapłacić 681 złKontrolują już w całym kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kary sypią jak z rękawa, możesz zapłacić 681 złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News