Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kiedy otwarcie granic? Wiceminister się wygadał, znamy już możliwą datę
Maria Glinka
Maria Glinka 29.05.2020 02:00

Kiedy otwarcie granic? Wiceminister się wygadał, znamy już możliwą datę

Kiedy otwarcie granic?
Piotr Blawicki/East News

Kiedy otwarcie granic? Wiceminister wyjawił datę

O tym, kiedy otwarcie granic dojdzie do skutku, zadecyduje ostatecznie premier Mateusz Morawiecki, a rozporządzenie w tej sprawie wyda MSWiA. Jednak dzisiaj na antenie Programu I Polskiego Radia rąbka tajemnicy w tej sprawie uchylił wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. „Do otwarcia granic mogłoby dojść 15 czerwca” – wyznał Soboń, cytowany przez Business Insider Polska.

Zdaniem wiceszefa resortu otwarcie granic w połowie czerwca miałoby pozytywny wpływ na dla krajowych spółek takich jak Polska Grupa Lotnicza czy LOT. W związku z zamknięciem granic od ponad dwóch miesięcy ta branża jest „w dużo trudniejszej sytuacji niż przed pandemią”. Soboń przypomniał, że jeszcze przed nadejściem koronawirusa do Polski MAP rozważało zakup innych linii lotniczych. Wiceminister oznajmił, że jeżeli pojawi się potrzeba, aby wesprzeć finansowo LOT to „taka pomoc zostanie uruchomiona”.

Kiedy otwarcie granic, na które od ponad dwóch miesięcy czekają Polacy?

Do zamknięcia granic Polski z powodu pandemii doszło 15 marca 2020 r. W związku z tą decyzją zostały przywrócone kontrole graniczne na wewnętrznych graniach Unii Europejskiej. Obowiązywanie nowych zasad przedłużano kilkukrotnie - na ten moment zamknięcie granic jest w mocy do 12 czerwca.

W związku z obostrzeniami polską granicę można przekraczać tylko w wyznaczonych punktach kontrolnych. Na granicy z Niemcami można to uczynić przez przejścia drogowe (Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą) oraz w ruchu pieszym (Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą). Na granicy z Litwą działają punkty w Budzisku i Ogrodnikach, a ze Słowacją – w Barwinku i Chyżnym. Granica z Czechami jest otwarta w 13 miejscowościach (Cieszyn, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy, Wichowice, Pietrowice, Boboszewo i Zawidów).

Zdecydowane ograniczenia wprowadzono także na wschodniej granicy. Granicę z Rosją można przekraczać tylko w Bezdelach i Grzechotkach, z Białorusią - Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą – w Dorohusku, Korczowej, Hrebennem oraz w Medyce – wymienia tvn24.pl.