Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024? Dwa najkorzystniejsze terminy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 18.12.2023 08:32

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024? Dwa najkorzystniejsze terminy

Seniorzy
Pixabay/pasja1000

Na wysokość świadczenia emerytalnego składa się przede wszystkim staż pracy i wysokość otrzymywanych zarobków. Jednak ważne jest także to, kiedy złożymy wniosek o przyznanie emerytury. Kiedy więc najlepiej zrobić to w 2024 roku?

Co wpływa na wysokość emerytury?

Na wysokość świadczenia wypłacanego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mają wpływ przede wszystkim: zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowany kapitał początkowy oraz zwaloryzowane środki na subkoncie ZUS.

Spore znaczenie mają także tablice określające tzw. średnie dalsze trwanie życia. Dzięki nim można przewidzieć mniej więcej, przez jaki czas dany senior będzie otrzymywał pieniądze. Założenie jest takie, że im dłuższe średnie trwanie życia, tym świadczenie będzie niższe.

Czy trzeba odblokować telefon na polecenie policjanta? Każdy powinien to wiedzieć

Kiedy przejść na emeryturę w 2024?

Znaczący wpływ na wysokość emerytury ma także termin, w którym składa się wniosek o jej przyznanie. Eksperci wskazują, że w 2024 r. najlepiej zrobić to na samym początku roku, czyli w styczniu i w lutym.

Seniorzy w tym przypadku skorzystają z dwóch waloryzacji. Jedna z nich zostanie wprowadzona w marcu, a druga w czerwcu. Emeryci będą mogli liczyć też na 13. i 14. emeryturę.

Drugi opłacalny termin przejścia na emeryturę

Okazuje się, że jest jeszcze jeden atrakcyjny termin przejścia na emeryturę, czyli lipiec. Wówczas seniorzy będą mogli liczyć na czerwcową waloryzację oraz na 14. emeryturę. W tym miesiącu jednak będą obowiązywały nowe tablice średniej dalszej trwania życia i najprawdopodobniej nie będą one już tak korzystne dla emerytów. 

Tagi: Emerytura