BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kiedy koniec lockdownu? Rząd w końcu podał datę
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:23

Kiedy koniec lockdownu? Rząd w końcu podał datę

Kiedy koniec lockdownu w Polsce?
wikimedia.org/Olaf Kosinsky

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najnowsze zmiany w obostrzeniach

  • Kiedy koniec lockdownu według rządu

  • Jaki warunek musi być spełniony, aby władza zaczęła łagodzić restrykcje

Kiedy koniec lockdownu? Mimo wzrostu zakażeń jest światełko w tunelu

Kiedy koniec lockdownu to pytanie, które wracało przez ostatni rok kilkukrotnie. Rząd bowiem przyjmuje elastyczną strategię zaostrzania i luzowania obostrzeń, uwzględniając wahania we wzrostach zachorowań i liczbie osób hospitalizowanych.

Po lutowym wytchnieniu, kiedy do działania powróciły hotele, baseny czy kina, niektóre regiony ponownie muszą mierzyć się z ograniczeniami. Wszystko z powodu niepokojącego przyrostu zachorowań na koronawirusa. - Jesteśmy w sytuacji trudnej. Należy się spodziewać, że w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z sytuacją, że zostanie przekroczony poziom 18 tysięcy zachorowań bądź więcej - oznajmił w trakcie piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 857 nowych przypadkach koronawirusa. To już czwarty dzień z rzędu, w którym liczba infekcji przekracza próg 14 tys. Liczba zajętych łóżek covidowych wzrosła do 16 725.

Tym razem jednak rząd przyjął taktykę punktowych ograniczeń. Z lockdownem mierzy się aktualnie województwo warmińsko-mazurskie, w którym hotele, baseny, kina i galerie handlowe pozostają zamknięte, a dzieci z klas I-III uczą się w trybie zdalnym (a od 13 marca w trybie hybrydowym).

Kiedy koniec lockdownu w tym województwie? Na razie restrykcje zostały wydłużone o kolejny tydzień, a 13 marca do Warmii i Mazur dołączy także Pomorze. Jednak resort zdrowia deklaruje, że na bieżąco monitoruje skalę zachorowań w najbardziej zapalnych punktach na epidemicznej mapie Polski.

Resort zdrowia, bazując na modelach matematycznych, przewiduje, że szczyt trzeciej fali pandemii przypadnie na przełomie marca i kwietnia. Mimo tego władza zamierza kontynuować strategię „mniej lockdownu, więcej ryzyka”.

Kiedy koniec lockdownu dla poszczególnych branż?

Po raz kolejny wraca pytanie: kiedy koniec lockdownu? Z przekazu rządzących wynika, że niektóre branże będą mogły liczyć na powrót do regularnej działalności już po Wielkanocy, która również w tym roku może upłynąć pod znakiem restrykcji. - Warto sobie przypomnieć poprzednie święta, które spędzaliśmy w konwencji: zostań w domu. Myślę, że niestety w tym roku będą podobne - przyznał minister zdrowia w programie "Tłit".

Jednak luzowanie obostrzeń tuż po świętach zależy od sytuacji epidemicznej w Polsce. Radio Zet podaje, że władza będzie bacznie przyglądała się trendom w zachorowaniach. Rząd zamierza łagodzić obostrzenia, pod warunkiem że przyrosty infekcji będą sukcesywnie spadać. Zatem tuż po szczycie trzeciej fali pandemii należy spodziewać się pierwszych, bardziej optymistycznych decyzji.

Która branża zostanie odmrożona jako pierwsza? Szczegóły strategii są na razie nieznane, choć w przestrzeni medialnej pojawiły się doniesienia, jakoby na częściowe otwarcie mogła liczyć jedna z największych ofiar pandemicznych obostrzeń - gastronomia.

Kiedy koniec lockdownu dla restauracji, barów i pubów? Niewykluczone, że tuż po świętach. Portal warszawa.naszemiasto.pl podaje, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaproponowało, aby po Wielkanocy otworzyć ogródki kawiarniane i restauracyjne. Pomysł ten jest obecnie przedmiotem rozmów z przedstawicielami resortu zdrowia.

Polecane