Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Katastrofa ekologiczna na Odrze. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o natychmiastowych dymisjach
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 13.08.2022 09:01

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o natychmiastowych dymisjach

Mateusz Morawiecki: Pierwsze pieniądze unijne wpłyną na przełomie tego i przyszłego roku. No nie do końca
East News

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o dymisjach w związku z zaniedbaniami w sprawie zatrutej Odry. Jego zdaniem służby mogły podjąć odpowiednie działania wcześniej.

Natychmiastowe dymisje

Premier poinformował w mediach społecznościowych, że sytuacji, z jaką mamy do czynienia, nie można było przewidzieć, ale reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej. "W związku z tym podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji: szefa Wody Polskie Przemysława Dacy, szefa Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka" - podał. 

Premier podkreślił, że ustalenie przyczyn zatrucia rzeki jest obecnie priorytetem - wszystkie organy państwa polskiego, które posiadają odpowiednie kompetencje, sprzęt i wiedzę, pracują nad wyjaśnieniem sprawy.

Zatrucie Odry

Pierwsze sygnały o zatruciu Odry pojawiły się pod koniec lipca, kiedy to znaleziono śnięte ryby na dolnośląskim odcinku rzeki w okolicach Oławy. Na początku sierpnia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył zawiadomienie o przestępstwie w związku z obecnością w wodzie substancji toksycznej szkodliwej dla organizmów wodnych. 

Członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego i ochotnicy wybrali z rzeki 10 ton martwych ryb i tylko dzięki wędkarzom nie doszło do jeszcze większej katastrofy ekologicznej, mówiła w TVN Beata Olejarz, prezes Polskiego Związku Wędkarskiego. Tymczasem Wody Polskie o zanieczyszczeniu poinformowały oficjalnie dopiero 10 sierpnia

Reporterka “Faktów” TVN Arleta Zalewska w krótkim filmie zwróciła uwagę na słowa Przemysława Dacy 10 sierpnia, kiedy to zaprzeczał “totalnej katastrofie” Odry, a kolejnego dnia poinformował o 10 tonach martwych ryb (Onet). 

Premier podał, że na razie nie ma jednoznacznej informacji, co było bezpośrednią przyczyną śnięcia ryb. W województwie zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim został wprowadzony zakaz wstępu do Odry. Sprawę badają polskie inspektoraty ochrony środowiska, prokuratura, a także niemieckie władze.