BiznesINFO.pl
Mateusz Morawiecki: Pierwsze pieniądze unijne wpłyną na przełomie tego i przyszłego roku. No nie do końca

East News

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o natychmiastowych dymisjach

13 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o dymisjach w związku z zaniedbaniami w sprawie zatrutej Odry. Jego zdaniem służby mogły podjąć odpowiednie działania wcześniej.

Natychmiastowe dymisje

Premier poinformował w mediach społecznościowych, że sytuacji, z jaką mamy do czynienia, nie można było przewidzieć, ale reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej. "W związku z tym podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji: szefa Wody Polskie Przemysława Dacy, szefa Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka" - podał. 

Premier podkreślił, że ustalenie przyczyn zatrucia rzeki jest obecnie priorytetem - wszystkie organy państwa polskiego, które posiadają odpowiednie kompetencje, sprzęt i wiedzę, pracują nad wyjaśnieniem sprawy.

Zatrucie Odry

Pierwsze sygnały o zatruciu Odry pojawiły się pod koniec lipca, kiedy to znaleziono śnięte ryby na dolnośląskim odcinku rzeki w okolicach Oławy. Na początku sierpnia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył zawiadomienie o przestępstwie w związku z obecnością w wodzie substancji toksycznej szkodliwej dla organizmów wodnych. 

Członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego i ochotnicy wybrali z rzeki 10 ton martwych ryb i tylko dzięki wędkarzom nie doszło do jeszcze większej katastrofy ekologicznej, mówiła w TVN Beata Olejarz, prezes Polskiego Związku Wędkarskiego. Tymczasem Wody Polskie o zanieczyszczeniu poinformowały oficjalnie dopiero 10 sierpnia

Reporterka “Faktów” TVN Arleta Zalewska w krótkim filmie zwróciła uwagę na słowa Przemysława Dacy 10 sierpnia, kiedy to zaprzeczał “totalnej katastrofie” Odry, a kolejnego dnia poinformował o 10 tonach martwych ryb (Onet). 

Premier podał, że na razie nie ma jednoznacznej informacji, co było bezpośrednią przyczyną śnięcia ryb. W województwie zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim został wprowadzony zakaz wstępu do Odry. Sprawę badają polskie inspektoraty ochrony środowiska, prokuratura, a także niemieckie władze.

Tagi:

NiemcyZanieczyszczenie środowiska

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >