kasy rejestrujące
Wikipedia/Travelarz
Autor Paulina Musianek - 13 Sierpnia 2019

Kasy rejestrujące jako oprogramowanie. Spore ułatwienie dla przedsiębiorców

Kasy rejestrujące mające postać oprogramowania (tzw. wirtualnych kas fiskalnych) mają zachęcić przedsiębiorców do wyjścia z szarej strefy.

Kasy rejestrujące jako aplikacja na telefon sposobem na tych, którzy uchylają się od płacenia VAT-u

Kasy rejestrujące mające formę oprogramowania to nowy pomysł rządu. Ich wprowadzenie ma zachęcić przedsiębiorców do wyjścia z szarej strefy, a także zwiększyć wpływy do budżetu.

Kasy mają posiadać funkcję przesyłu danych do systemu teleinformatycznego za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej. Pozwoli to na ciągłe, zautomatyzowane i bezpośrednie przesyłanie danych z kas z prowadzonej ewidencji oraz o zdarzeniach mających znaczenie dla pracy kas, które zaistniały podczas ich użytkowania. Zgromadzone dane służyć będą dla celów analitycznych i kontrolnych - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu rozporządzenia,

Stosowanie kas w postaci oprogramowania ma zwiększyć efektywność działań administracji skarbowej - co oznacza, że łatwiej będzie im wychwycić osoby, które nie płacą VAT-u.

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychUżytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychCzytaj dalej

Kiedy będzie trzeba wymienić starą kasę?

Stare kasy fiskalne mają przejść do historii. Ustawa przewiduje bowiem, że do 31 grudnia 2019 roku ze starych kas będą mogli korzystać: przedsiębiorcy świadczący naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów; sprzedający benzynę, olej napędowy czy gaz przeznaczonego do napędu pojazdów.

Na wymianę kasy mają do 30 czerwca 2020 r. czas: placówki gastronomiczne (w tym również te działające sezonowo); przedsiębiorcy oferujący usługi hotelarskie; sprzedający węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Do końca grudnia 2020 roku będa musieli mieć nowe kasy podatnicy świadczący usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawnicze oraz usług związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

3,16 mld zł - na tyle liczy Ministerstwo Finansów

Uszczelnianie systemu VAT, które ogłaszane jest jako jeden z głównych sukcesów Prawa i Sprawiedliwości, ma zostać jeszcze bardziej ulepszone, właśnie dzięki kasom rejestrowanym. Wirtualne kasy fiskalne w formie oprogramowania stosowane są już na Słowacji, w Czechach, Chorwacji i Austrii.

Według wyliczeń resortu, Ministerstwo Finansów liczy na 3,16 mld zł w ciągu 10 lat z tytułu wprowadzenia kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatnościStarsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatnościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  4. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News