Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kara za zakażenie współpracownika. Rząd ma nowy pomysł na walkę z pandemią
Joanna Leja
Joanna Leja 29.01.2022 01:00

Kara za zakażenie współpracownika. Rząd ma nowy pomysł na walkę z pandemią

EN 01506109 0144
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Nowy projekt w sprawie weryfikacji covidowej wprowadzi obowiązek testowania pracowników raz w tygodniu i nakłada kary finansowe na tych, którzy zarażą innych pracowników, taki pomysł przedstawił w Programie 3. Polskiego Radia wiceprzewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha.

Do Sejmu trafił projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Nazwano go „lex Kaczyński”. zakłada on, że zakażony pracownik będzie mógł domagać się odszkodowania od innego pracownika, który nie poddał się testowi na koronawirusa.

Ustawa ma na celu „wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne wykonywanie testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2, jak również pozwalających pracodawcom żądać od pracowników oraz osób wykonujących na rzecz pracodawcy pracę na podstawie umów cywilnoprawnych podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2”.

– Ten test będzie musiał wykonywać pracownik, nieobowiązkowo oczywiście, a pracodawca sprawdzić. Ale jeżeli tego testu pracownik nie wykona, a w pracy ktoś ma ujemny test i zarazi się, to taki pracownik będzie musiał po prostu zapłacić odszkodowanie – powiedział Bolesław Piecha, wiceprzewodniczący komisji zdrowia

W projekcie znalazł się również zapis o odszkodowaniu, którego będzie mógł się domagać pracownik, który zakazi się koronawirusem w pracy.

Wysokość świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 będzie wynosić równowartość 5-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Grzywna może zatem przekroczyć nawet 15 tys. zł