BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Mandat w drodze do pracy? Wiele osób może być narażonych na kary przez nowe obostrzenia

4 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Kara za spacer czy bieganie po lesie wydaje się w obecnej sytuacji decyzją zrozumiałą. Czy na uniknięcie odpowiedzialności mogą jednak liczyć ci, którzy przemieszczają się rowerem przez las do pracy?

Kara za dojazd do pracy?

Kara za obecność na terenach zielonych to skutek wprowadzonych w tym tygodniu przez rząd kolejnych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od 1 kwietnia zamknięte są parki, skwery, bulwary i ogrody botaniczne. Warszawski ratusz zdecydował również o zamknięciu popularnego w stolicy Lasu Kabackiego.

Las Kabacki nie został ogrodzony, ale przy wejściach pojawiły się plakaty z informacją o zamknięciu go dla odwiedzających oraz o karze, która grozi za złamanie zakazu. Zgodnie z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd, wynosi ona od 500 do nawet 30 tys. zł.

O ile całkowicie zrozumiałe jest karanie osób, które mimo zakazu znajdą się na terenie lasu z powodów rekreacyjnych, to zasadne jest pytanie, czy sankcje należy wymierzyć osobom, które przemieszczają się przez Las Kabacki rowerem w celu dotarcia do pracy. Problem ten zauważa lokalny portal Halo Ursynów.

- Jeśli w lesie, do którego jest zakaz wstępu, patrol zatrzyma osobę, to musi się ona liczyć z otrzymaniem mandatu w wysokości od 20 do 500 złotych – mówi w rozmowie z portalem Jerzy Jabraszko z biura prasowego Straży Miejskiej. 

Wysokość kary uzależniona jest od tego, na ile uda się przekonać funkcjonariuszy policji i straży miejskiej o zasadności przebywania w niedozwolonym miejscu. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, w wyjątkowych sytuacjach można dostać tylko pouczenie.

Przyda się zaświadczenie

Osoby, które przemieszczają się rowerem przez las w celu dotarcia do pracy mają największe szanse na uniknięcie odpowiedzialności. Dobrze byłoby jednak, gdyby potrafiły udowodnić, że docierają w ten sposób do miejsca zatrudnienia (np. przez stosowne zaświadczenie). Dużo też zależy od tego, w której części Lasu Kabackiego rowerzysta natknie się na patrol. 

- Jeśli będzie to na przedłużeniu Nowoursynowskiej, Moczydłowskiej lub Leśnej, a nie w środku lasu, to nie powinno być problemu. Najlepiej  jednak mieć przy sobie zaświadczenie od pracodawcy, że jest się zatrudnionym i droga przez las, jest sposobem dotarcia do pracy – mówi w rozmowie z Halo Urysynów Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich m.st. Warszawy.

Podobne artykuły

Biznesinfo

Praca

ZUS: Umowa emerytalna z Turcją już działa

Czytaj więcej >

Praca

Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? Odpowiadamy!

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Inspekcja Pracy bierze się za pracodawców. Będą kontrole tarcz i warunków pracowników podczas pandemii

Czytaj więcej >
Płaca minimalna w górę o 500 zł?

Praca

Płaca minimalna pójdzie w górę o 500 zł? Mamy komentarz ministerstwa

Czytaj więcej >
pixabay, katyveldhorst

Praca

Polski Ład przestraszył polskich przedsiębiorców. Już teraz planują przeniesienie do Czech

Czytaj więcej >

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >