BiznesINFO.pl
Kara dla kierowców

pixabay.com Arcaion

Zapomnisz i zapłacisz 5600 zł. Nowy rok uderzy w kierowców ze zdwojoną siłą

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Od nowego roku wzrośnie kara dla kierowców, którzy zapomną zapłacić OC. W skrajnych wypadkach wyniesie 5600 zł. Podwyższona będzie także stawka grzywny za niezłożenie deklaracji PCC-3 na czas.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakiej wysokości będzie kara za brak OC w 2021 roku

  • Od czego uzależniona jest jej wysokość

  • Ile zapłacimy za niezłożenie na czas deklaracji PCC-3

Wysoka kara za brak OC. Wyższa niż w 2020 roku

Kara za nieprzedłużenie ubezpieczenia OC jest zależna od płacy minimalnej. Zgodnie z uchwałą, którą przyjęła Rada Ministrów, minimalne wynagrodzenie wzrośnie z 2600 do 2800 zł brutto (200 zł brutto więcej). Z tym że grzywna dla kierowców może być wyższa nawet o 400 zł.

Skąd taki wysoki wzrost? Jeżeli przerwa od ciągłości ubezpieczenia OC jest dłuższa niż 14 dni, wysokość kary jest równa dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. Więc w 2021 roku zapominalscy zapłacą zamiast 5200 aż 5600 zł.

W przypadku, gdy spóźnienie zmieści się w przedziale od 3 do 14 dni, płacimy dokładnie tyle ile wynosi pensja minimalna, czyli 2800 zł. Jeśli jednak opłacimy zaległe ubezpieczenie w przeciągu 3 dni, grzywna wyniesie 20 proc. pełnej stawki (5600 zł), czyli 1120 zł.

Warto zaznaczyć, że nie musimy być złapani przez policję, żeby udowodniono nam brak ciągłości OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawdza swoje bazy danych i jeśli znajdzie osoby zalegające z opłatą, wlepiane są kary.

Z reguły jeśli ktoś nie zapłaci OC, wynika to z zapominalstwa lub błędnego przeświadczenia, że umowa jest wznawiana automatycznie i opłacić można ją później. To jednak spory błąd, jeśli będziemy zbyt długo zwlekać, możemy spodziewać się ponaglenia do zapłaty, a nawet sprawy egzekucyjnej.

Wyższa kara za brak deklaracji PCC-3

Wniosek PCC-3 wypełniamy i składamy w ciągu 14 dni od pisania umowy kupna samochodu. Wysokość podatku wynosi 2 proc. ceny samochodu. Wielu kierowców kupując auto za kwotę wolną od podatku (poniżej 1000 zł) lub ją zaniżając na umowie, liczy, że uniknie opłaty. Jednak urząd skarbowy może zakwestionować dokument i naliczyć opłatę w zależności od cennika Euro Tax.

Dlatego niezależnie od tego, za ile kupiliśmy auto, deklarację PCC-3 lepiej złożyć, dzięki temu mamy pewność, że unikniemy kary. Zwłaszcza że od 2021 roku będzie ona wyższa.

W razie niezłożenia deklaracji na czas urząd skarbowy może nałożyć na nas mandat wysokości od 280 zł (1/10 płacy minimalnej), do 20-krotności wynagrodzenia minimalnego. W 2021 roku górna granica kary będzie wynosić 56 000 zł.

Jeśli zapomnieliśmy złożyć deklarację na czas i nie dostaliśmy jeszcze mandatu z Urzędu Skarbowego, to nie wszystko stracone. Możemy złożyć czynny żal wyjaśniając spóźnienie i zapłacić podatek. Jeśli jednak nałożono już na nas karę, to zostaje nam tylko jej opłacenie.

Warto pamiętać, że nie przy każdym zakupie musimy składać deklaracje PCC-3. Kupując auto od komisu, lub salonu samochodowego, jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku.

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >
Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta

Polska i Świat

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

Czytaj więcej >
Lech Walesa, former president of Poland and Nobel Prize for peace laureate, is pictured on February 3, 2021 during an interview in his office in Gdansk, Poland. - Polish freedom icon and Nobel laureate Lech Walesa on Wednesday said Russian opposition figure Alexei Navalny is a "hero" who is well on his way towards deserving the famous peace prize. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)

Polska i Świat

Lech Wałęsa szuka pracy w internecie. Były prezydent jest bankrutem

Czytaj więcej >