Kara dla kierowców
pixabay.com Arcaion
Autor Konrad Karpiuk - 2 Stycznia 2021

Zapomnisz i zapłacisz 5600 zł. Nowy rok uderzy w kierowców ze zdwojoną siłą

Od nowego roku wzrośnie kara dla kierowców, którzy zapomną zapłacić OC. W skrajnych wypadkach wyniesie 5600 zł. Podwyższona będzie także stawka grzywny za niezłożenie deklaracji PCC-3 na czas.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakiej wysokości będzie kara za brak OC w 2021 roku
  • Od czego uzależniona jest jej wysokość
  • Ile zapłacimy za niezłożenie na czas deklaracji PCC-3

Wysoka kara za brak OC. Wyższa niż w 2020 roku

Kara za nieprzedłużenie ubezpieczenia OC jest zależna od płacy minimalnej. Zgodnie z uchwałą, którą przyjęła Rada Ministrów, minimalne wynagrodzenie wzrośniez 2600 do 2800 zł brutto (200 zł brutto więcej). Z tym że grzywna dla kierowców może być wyższa nawet o 400 zł.

Skąd taki wysoki wzrost? Jeżeli przerwa od ciągłości ubezpieczenia OC jest dłuższa niż 14 dni, wysokość kary jest równa dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. Więc w 2021 roku zapominalscy zapłacą zamiast 5200 aż 5600 zł.

W przypadku, gdy spóźnienie zmieści się w przedziale od 3 do 14 dni, płacimy dokładnie tyle ile wynosi pensja minimalna, czyli 2800 zł. Jeśli jednak opłacimy zaległe ubezpieczenie w przeciągu 3 dni, grzywna wyniesie 20 proc. pełnej stawki (5600 zł), czyli 1120 zł.

Warto zaznaczyć, że nie musimy być złapani przez policję, żeby udowodniono nam brak ciągłości OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawdza swoje bazy danych i jeśli znajdzie osoby zalegające z opłatą, wlepiane są kary.

Bestia ze Wschodu coraz bliżej Polski. Ogromne utrudnienia pogodowe nie tylko dla kierowcówBestia ze Wschodu coraz bliżej Polski. Ogromne utrudnienia pogodowe nie tylko dla kierowcówCzytaj dalej

Z reguły jeśli ktoś nie zapłaci OC, wynika to z zapominalstwa lub błędnego przeświadczenia, że umowa jest wznawiana automatycznie i opłacić można ją później. To jednak spory błąd, jeśli będziemy zbyt długo zwlekać, możemy spodziewać się ponaglenia do zapłaty, a nawet sprawy egzekucyjnej.

Wyższa kara za brak deklaracji PCC-3

Wniosek PCC-3 wypełniamy i składamy w ciągu 14 dni od pisania umowy kupna samochodu. Wysokość podatku wynosi 2 proc. ceny samochodu. Wielu kierowców kupując auto za kwotę wolną od podatku (poniżej 1000 zł) lub ją zaniżając na umowie, liczy, że uniknie opłaty. Jednak urząd skarbowy może zakwestionować dokument i naliczyć opłatę w zależności od cennika Euro Tax.

Dlatego niezależnie od tego, za ile kupiliśmy auto, deklarację PCC-3 lepiej złożyć, dzięki temu mamy pewność, że unikniemy kary. Zwłaszcza że od 2021 roku będzie ona wyższa.

W razie niezłożenia deklaracji na czas urząd skarbowy może nałożyć na nas mandat wysokości od 280 zł (1/10 płacy minimalnej), do 20-krotności wynagrodzenia minimalnego. W 2021 roku górna granica kary będzie wynosić 56 000 zł.

Jeśli zapomnieliśmy złożyć deklarację na czas i nie dostaliśmy jeszcze mandatu z Urzędu Skarbowego, to nie wszystko stracone. Możemy złożyć czynny żal wyjaśniając spóźnienie i zapłacić podatek. Jeśli jednak nałożono już na nas karę, to zostaje nam tylko jej opłacenie.

Warto pamiętać, że nie przy każdym zakupie musimy składać deklaracje PCC-3. Kupując auto od komisu, lub salonu samochodowego, jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Brytyjczycy ostrzegają w kwestii szczepionek. Niewłaściwe ich połączenie może spowodować problemy
  2. Adam Niedzielski zagroził lekarzom: "Doszło do nadużyć". Zapowiedział zablokowanie pensji
  3. Do tej pory miałeś spokój, teraz spodziewaj się kontroli. ZUS zaczął już od nowego roku

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News