BiznesINFO.pl
Kablówka pod lupą UOKiK-u

Pikist/DMCA

Zamiast oglądać to co chcemy, musimy płacić za programy, które nas nie interesują. UOKIK chce to zmienić

18 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Narzekasz na pakiety w swojej kablówce? Okazuje się, że operatorzy też mają z nimi problem. Sprawę bada UOKiK. Czy urzędowi antymonopolowemu uda się przerwać to błędne koło?

Kablówka oferuje nieatrakcyjne pakiety telewizyjne. Widzowie są niezadowoleni z faktu, że aby oglądać kilka ulubionych stacji muszą wykupywać drogie pakiety liczące po kilkaset programów, które ich nie interesują. Co na to operatorzy kablowi i cyfrowi? Rozkładają bezradnie ręce i wskazują, że sami są skazani na kupowanie całych pakietów od nadawców. Skargi w tej sprawie spłynęły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Trwa postępowanie wyjaśniające.

Kablówka będzie inna?

UOKiK poinformował, że wszczęte zostało postępowanie wyjaśniające. Jego celem jest weryfikacja czy sprzedaż pakietów telewizyjnych przez nadawców operatorom ogranicza wolnorynkową konkurencję, a także czy nadawcy wykorzystują swoją uprzywilejowaną pozycję na rynku reklamy.

– Wielu konsumentów - odbiorców telewizji - ma problem z dostępem do swoich ulubionych programów: muszą wykupić je w pakiecie z takimi, które zupełnie ich nie interesują. Pakiety mogą być narzucane również sieciom kablowym, zaś koszt przerzucany na konsumenta, który niejednokrotnie otrzymuje ofertę diametralnie odbiegającą od jego realnych potrzeb jako widza. Jednym z celów postępowania będzie sprawdzenie, czy przyczyna tej sytuacji leży na wyższym szczeblu obrotu i jest nią sposób sprzedaży programów operatorom przez nadawców, zmierzający do sztucznego kreowania czasu antenowego na reklamy przez nadawców – informuje Tomasz Chróstny w komunikacie, który został opublikowany na stronie UOKiK-u.

Ze wskazań UOKiK-u wynika, że ten otrzymuje bardzo dużo skarg od operatorów kablówek i telewizji cyfrowych. Dotyczą one sposobu sprzedaży programów przez nadawców. Sieci kablowe wskazują, że nie mają możliwości zakupu pojedynczych kanałów, a jeżeli już nadawca im taki system udostępnia, to jest on ekonomicznie nieopłacalny. Sieci kablowe zmuszone do kupowania całych pakietów telewizyjnych przerzucają koszta na klienta końcowego, czyli widza. 

Drugą kwestią jaka będzie interesowała UOKiK są przychody z reklam, jakie uzyskują nadawcy. Okazuje się bowiem, że telewizje w pakietach sprzedają nie tylko swoje kanały, ale także czas antenowy. Urząd antymonopolowy sprawdzi zatem czy wielkie koncerny mediowe nie wykorzystują swojej pozycji, a także na ile zamykanie wszystkiego w pakiety nie jest działaniem utrudniającym rynkowy rozwój mniejszym nadawcom. Komunikat UOKiK-u wskazuje, że postępowanie jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko. Nadawcy póki co mogą spać spokojnie, ale jak zaznacza UOKiK, jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości lub łamanie prawa, wówczas postawione zostaną konkretne zarzuty. Kara przewidziana za stosowanie nieuczciwych praktyk ograniczających konkurencję to nawet 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorstwa.

Tagi:

Abonament RTVUOKiK

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >
Auta z instalacją LPG nie wjadą do stref czystego transportu

Polska i Świat

Warszawa planuje wprowadzić strefę czystego transportu. Ruszają konsultacje społeczne

Czytaj więcej >
Nauka zdalna będzie konieczna przez wysokie opłaty za ogrzewanie? Jest jasna deklaracja ministra Czarnka

Polska i Świat

Minister edukacji Przemysław Czarnek o maturze. Wymagania egzaminacyjne zostaną obniżone

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Polska i Świat

Zaczepił kobietę na ulicy. Musi zapłacić 500 zł grzywny za molestowanie

Czytaj więcej >
Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >