Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Już za miesiąc rozpocznie się XVI Europejski Kongres Gospodarczy
Materiał partnera
Materiał partnera 10.04.2024 16:39

Już za miesiąc rozpocznie się XVI Europejski Kongres Gospodarczy

kongres
Fot. materiał partnera

Trzy dni pełne dyskusji o tym, czym żyją Polska, Europa i świat. Pond 160 debat, a wszystko to w towarzystwie uznanych autorytetów i ekspertów, komisarzy unijnych, decyzyjnych polityków, menedżerów dużych firm, przedsiębiorców, naukowców i ludzi mediów. Już tylko miesiąc dzieli nas od XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 7-9 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy, organizowany od 2009 roku, to dzisiaj największa impreza biznesowa w Europie Centralnej. O jego sile każdego roku stanowią jego uczestnicy: eksperci i praktycy, którzy przyglądają się współczesnym gospodarkom i społeczeństwom z wielu różnych perspektyw i w najważniejszych dzisiaj kontekstach. Wnioski z dyskusji w opiniotwórczym gronie to gotowe rekomendacje skutecznych rozwiązań, diagnozy i inspiracje dla decydentów, polityków i ludzi biznesu.

Nie inaczej będzie w tym roku. – Czerpiąc z doświadczenia poprzednich edycji wydarzenia, postaramy się wyprzedzić rzeczywistość, wskazać trendy i zdefiniować zjawiska, które mają moc zmiany obrazu życia gospodarczego, także w jego społecznym kontekście mówi Wojciech Kuśpik, prezes grupy PTWP, pomysłodawca i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Głównymi nurtami tegorocznej odsłony będą: Europa, geopolityka i gospodarka; Energia, transformacja, bezpieczeństwo; Klimat i zrównoważona gospodarka; Cyfrowa gospodarka, nowe technologie; Inwestycje i finanse; Prawo a gospodarka oraz Migracje, różnorodność, rynek pracy. Wyróżnione obszary staną się przyczynkiem do organizacji ponad 160. debat, którym będą towarzyszyły gale, finały konkursów i bankiety. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia brzmi: Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

Nasze jutro zależy wprost od tego, jak głęboko i jak sprawnie uda nam się dziś wspólnie zmienić. Po to spotykamy się i o tym będziemy rozmawiać w czasie 16. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Transformacja, słowo klucz otwierające naszą rzeczywistość, powtarza się w różnych kontekstach w agendzie i znalazło swoje zasłużone miejsce w haśle spajającym i zapowiadającym tegoroczne debaty – dodaje Wojciech Kuśpik.

Grono znamienitych gości na sesjach XVI EKG

Udział w Kongresowych debatach zapowiedzieli już m.in. Kadri Simson, komisarz UE ds. Energii, Iveta Radičová, premier Słowacji w latach 2010-2012, Karolis Žemaitis, wiceminister Ministerstwa Gospodarki i Innowacji Litwy; Rashed Abdulkarim Al Blooshi, podsekretarz w Departamencie Rozwoju Gospodarczego Abu Zabi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Amit Joshi, profesor IMD, ekspert w zakresie AI, analityki i strategii marketingowej.

Polski rząd reprezentować będą m.in.: Borys Budka, minister aktywów państwowych Polski; Marzena Czarnecka, minister przemysłu; Maciej Duszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; Kamila Gasiuk-Pihowicz, poseł na Sejm RP, przewodnicząca Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej; Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiedzialna za pion ds. Unii Europejskiej czy Izabela Leszczyna, minister zdrowia.

Świat biznesu reprezentować będą przedstawiciele zarządów największych firm i instytucji wPolsce, m.in. Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego; Rafał Brzoska, prezes InPost; Michał Fijoł, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, prezes Polskiej Grupy Lotniczej; Przemek Gdański, prezes BNP Paribas Bank Polska; Natalia Hatalska, CEO i założycielka infuture institute; Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy; Zbigniew Jagiełło, członek rad nadzorczych firm Blik, Asseco, EkoEnergetyka, MCI; Wiktor Janicki, prezes firmy AstraZeneca Pharma Poland; Agnieszka Kubera, prezeska Accenture Poland; Michał Mastalerz, partner zarządzający, prezes zarządu, PwC Polska; Artur Popko, prezes Budimeksu; Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej; Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED czy Przemysław Sztuczkowski, prezes firmy Cognor Holding.

Nowości w formule Europejskiego Kongresu Gospodarczego

W formule tegorocznego kongresu nie zabraknie nowych pomysłów. Jedną z nich będzie formuła dyskusji EEC Talks. Na otwartej scenie odbywać się będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi, wśród których znajdą się znani ekonomiści, politycy, dyplomaci oraz inne inspirujące osoby ze świata biznesu, kultury i życia społecznego.

Na terenie kongresu pojawi się w tym roku także nowa przestrzeń o nazwie Green Planet, która odwoływać się będzie do zrównoważonego rozwoju i koncepcji green city. Efektowne namioty ze scenami i łączący je z Międzynarodowym Centrum Kongresowym tunel stworzą przejrzystą i zieloną, wielofunkcyjną przestrzeń konferencyjną, networkingową, wystawienniczą i wypoczynkową. Strefa ta, dodatkowo wzbogacona o oprawę wizualno- dźwiękową, w całości podporządkowana będzie idei rozwoju zgodnego z naturą, a uczestnicy kongresu będą mieli możliwość relaksu wśród zieleni.

Zaproponujemy też wiele innych, nowych form, poza standardowymi panelami – chodzi o to, żeby interakcja była jeszcze większa, żeby networking był jeszcze większy, bo biznes to są rozmowy. Badając satysfakcję z kongresu, pytamy, ile goście odbyli spotkań w jego ramach i okazuje się np., że odbywa się ponad 100 tys. spotkań przez te trzy dni. Jestem przekonany, że nawet jeśli promil z tego już się zakończy jakimś konkretnym faktem biznesowym, to jest to duża wartość – podsumował Wojciech Kuśpik.

Na tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy można się rejestrować pod linkiem: https://www.eecpoland.eu/2024/pl/rejestracja,3211/

W formule podstawowej jest to wydarzenie bezpłatne, otwarte dla wszystkich.

Materiał partnera

Tagi: Finanse