BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jakie zarobki w wojsku? Pensje wojskowych

17 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Zarobki w wojsku to temat, który interesuje wielu. Jedni uważają, że żołnierze ze względu na wykonywaną pracę powinni zarabiać dużo, inni uważają, że są zbyt dobrze uposażeni względem innych zawodów. Przyjrzymy się ile zarabiają żołnierze w Polsce.

Od nowego roku zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Oborny Narodowej wzrosły wynagrodzenia żołnierzy zawodowych i to dość znacznie. Żołnierze szeregowi zobaczyli na swoich kontach 450 zł co miesiąc więcej, plutonowi 410 zł, chorążowie 550 zł, kapitanowie 530 zł i pułkownicy 300 zł. Wszystkie stawki podwyżek zostały podane brutto przez portal Defence24.pl. 

Zarobki w wojsku 

Z ogłoszonych przez MON stawek jakie zarobiają od tego roku żołnierze, wynika że: 

Szeregowi zarabiają obecnie maksymalnie 3720 zł brutto. Kapral może liczyć na pensję w wysokości ponad 4 tys. zł, 50 zł więcej od niego otrzymuje plutonowy, a starszy sierżant może liczyć na 4500 zł. Pensje oficerów zaczynają się od 4560 zł, czyli pensją młodszego chorążego. Przy czym kapitan może liczyć już na 5630 zł, major na 6230 zł, pułkownik na 9160 zł na najwyższym szczeblu, a pierwsze szczeble generalskie zaczynają zbliżać się do 10 tys. zł miesięcznie. Generał armii może liczyć na  16160 zł. Stawki podawane są w cenach brutto. Może się więc wydawać, że mundurowi wcale nie zarabiają tak dużo pieniędzy, ale trzeba pamiętać, że stawki te są bazowe i nie powiększone o różnego rodzaju dodatki.

Dodatki do zarobków żołnierzy

Uposażenie zasadnicze żołnierze powiększone jest o liczne dodatki, które dodaje się do wynagrodzenia podstawowego. Są to m.in: dodatki za długoletnią służbę wojskową, dodatek specjalny, dodatek służbowy, dodatek motywacyjny, dodatek kompensacyjny, dodatek wyrównaczy. W grę wchodzą także innego rodzaju dodatki, w tym: zasiłek na zagospodarowanie, nagrody uznaniowe i zapomogi, nagrody jubileuszowe, należności z tytułu pełnienia służby poza granicami państwa czy należności pośmiertne. Pensje żołnierskie powiększają się więc często dwukrotnie jak nawet nie więcej.

Wydatki na upozsażenie żołnierzy

Według doniesień portalu Defence24.pl całkowity koszt uposażeń wojskowych jaki ponosi budżet państwa, to 7,2 mld zł. Taki budżet Ministerstwo przeznaczy w roku 2019 r. na pełne wypłaty dla wojska.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >