Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wybrano nowego prezesa TVP. Wybór mógł być tylko jeden
Radosław Święcki
Radosław Święcki 07.08.2020 02:00

Wybrano nowego prezesa TVP. Wybór mógł być tylko jeden

Jacek Kurski wraca na fotel prezesa TVP
By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58853772

Jacek Kurski znów prezesem TVP

Jacek Kurski ponownie prezesem TVP, o czym zdecydowała w piątek Rada Mediów Narodowych. Z ustaleń portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że podczas obrad członek RMN Juliusz Braun złożył wniosek o zaniechanie głosowania nad kandydaturą na prezesa TVP I wyłonienia go w drodze konkursu. Wniosek ten został odrzucony stosunkiem głosów 3:2. Przeciw zagłosowali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości w Radzie, czyli Joanna Lichocka, Elżbieta Kruk i Krzysztof Czabański i to dzięki ich głosom Kurski wróci na fotel szefa TVP. Jego kontrkandydat nie został oficjalnie zgłoszony przez żadnego z członków RMN, w związku z czym jego kandydatura nie była brana pod uwagę. 

Przypomnijmy, że Jacek Kurski został prezesem TVP na początku 2016 roku, kilka tygodni po wygranej PiS w wyborach parlamentarnych. Stanowisko to pełnił do marca tego roku, gdy został odwołany przez RMN. Dymisja Kurskiego miała być wynikiem ultimatum prezydenta Andrzeja Dudy, który chciał głowy dotychczasowego szefa TVP w zamian za podpisanie tzw. ustawy abonamentowej, która zakładała przyznanie 2 mld rekompensaty dla mediów publicznych. Pełniącym obowiązki prezesa TVP został Maciej Łopiński, były poseł PiS i wieloletni bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego. Łopiński kilka dni po nominacji powołał Kurskiego na doradcę zarządu TVP, zaś na przełomie maja i czerwca były prezes został członkiem zarządu publicznej telewizji. Pod koniec lipca centrum prasowe TVP poinformowało o powołaniu Kurskiego na p.o. prezesa TVP w związku z urlopem Łopińskiego, a także złożeniem przez niego “rezygnacji z czasowego pełnienia obowiązków prezesa zarządu od 7 sierpnia”.  

Polityk prezesem TVP

Przed objęciem prezesury TVP Kurski przez kilka tygodni pełnił stanowisko wiceministra kultury w rządzie PiS, wcześniej natomiast przez blisko dekadę był posłem, a następnie europosłem, najpierw partii Jarosława Kaczyńskiego, a następnie Solidarnej Polski, formacji powstałej pod koniec 2011 roku, w wyniku rozłamu w PiS, dokonanego przez polityków związanych ze Zbigniewem Ziobrą, wśród których znalazł się m.in. Kurski.

Tagi: Jacek Kurski