Ile zarabia Lech Wałęsa honorarium i pensja
MATEUSZ SLODKOWSKI/AFP/East News
Autor Konrad Karpiuk - 17 Listopada 2020

Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego

Wiadomo ile zarabiał Lech Wałęsa przed ograniczeniami związanymi z pandemią? Okazuje się, że pandemia znacznie ograniczyła jako zarobki. Dochód uzyskiwał głównie z wygłaszania wykładów na całym świecie.

Ile zarabiał Lech Wałęsa? Honoraria i emerytura prezydencka

To ile zarabiał Lech Wałęsa, wywołało nieco kontrowersji, gdy były prezydent Polski powiedział w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, że pandemia znacznie pogorszyła sytuację finansową. Przyznał wtedy, że to głównie wina ograniczenia wykładów międzynarodowych.

- Jestem bankrutem. Liczyłem, że tak jak było, będzie zawsze, więc rozdawałem, a nie gromadziłem. Dzisiaj już nie mam co rozdawać. Potrzebne mi to, ale chyba nie dożyję czasów, kiedy znowu będę mógł wsiąść do samolotu i polecieć na drugi koniec świata spotykać się z ludźmi - mówił ze sporymi obawami Lech Wałęsa.

Business Insider dokładniej przyjrzał się temu, ile zarabia Lech Wałęsa. Okazało się, że i bez wykładów miesięczny przychód byłego lidera Solidarności jest ponad zarobki przeciętnego Polaka. Dzięki emeryturze prezydenckiej, na konto emeryta wpływa miesięcznie 4,3 tys. zł netto.

Jednak faktycznie Lech Wałęsa mógł odczuć pandemię na swoim portfelu, ze względu na honorarium za wykłady. Były prezydent deklaruje, że za jeden wykład otrzymywał od 10 tys. do 100 tys. dolarów (od ok. 38 tys. zł do 380 tys. zł). Prawdopodobnie są to kwoty brutto (choć to nie zostało potwierdzone), a organizatorzy pokrywają koszty podróży i zakwaterowanie.

- Ktoś pyta za kogo pieniądze? Odpowiadam: zapraszający płaci za wszystko+uzgodniony kontrakt za wykład czy spotkanie średnio od 10 000$ do 100 000 $ [pisownia oryginalna - dop. red.] - pisał Lech Wałęsa w mediach społecznościowych.

Informacje o tym, ile za wykład zarabia Lech Wałęsa, potwierdzają też nieoficjalne źródła Business Insider. Piotr Gulczyński z Instytutu Lecha Wałęsy przyznał, że były prezydent z reguły ma jeden wykład w tygodniu. Biorąc pod uwagę tylko najniższe stawki i opodatkowanie, daje to zarobki na poziomie 1,976 mln zł w ciągu roku. Portal zaznacza jednak, że nie wiadomo czy średnia wykładów utrzymuje się przez rok.

NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotychNFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotychCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Kuriozum, totalna wpadka w TVN24. Wyemitowali wpis z fejk konta "na****nywikary", do którego odniósł się Karczewski, bo też się nie zorientował
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Pobrało ją milion osób na telefon, a okazało się, że jest skrajnie niebezpieczna. Natychmiast pozbądź się aplikacjiPobrało ją milion osób na telefon, a okazało się, że jest skrajnie niebezpieczna. Natychmiast pozbądź się aplikacjiCzytaj dalej

Lech Wałęsa sporo przeznaczył na swój instytut

Sam Lech Wałęsa przyznał, że raczej nie oszczędzał zarobionych pieniędzy, a wiele z nich "rozdawał", choć nie wiadomo, czy dotyczyło to działalności charytatywnej. Ponadto w 2016 roku "Polska Times" pisało, że większość honorariów za wykładu trafia do Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy.

Fundacja zajmuje się badaniami na temat roli Lecha Wałęsy w Solidarności i udziału w obaleniu władz PRL. Ponadto jej celem jest popularyzacja wiedzy o Pokojowej Nagrodzie Nobla, jaki samej postaci byłego prezydenta RP (w latach 1990-1995).

Oprócz tego Fundacja Instytutu Lecha Wałęsy zajmuje się działalnością naukowo-badawczą, jak i utrzymywaniem biblioteki Lecha Wałęsy. Ponadto organizacja funduje nagrodę dla najlepszej pracy magisterskiej o roli Lecha Wałęsy w Solidarności, a także prowadzi edukację młodzieży o "demokracji pokoju i roli Lecha Wałęsy".

Business Insider wskazuje, że były prezydent zarobił również na publikacji książek, choćby autobiografii "Droga nadziei", którą tłumaczono na kilka języków i niejednokrotnie wznawiano. Ponadto roku 2007 wydał "Moja III RP. Straciłem cierpliwość" oraz nową wersję autobiografii "Droga do prawdy". Nie ma jednak danych na temat tego, ile Lech Wałęsa zarobił na swoich wydawnictwach.

Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obawŚciąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obawCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  2. Już 5 grudnia wejdą w życie długo wyczekiwane zmiany. Kierowcy będą zadowoleni
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Adam Małysz pokazał swój przepis na odporność. Pyszny koktajl to prawdziwa bomba witaminowa (FOTO)
  7. Działa podobnie jak sok i syrop, a jest łatwiejszy do zrobienia . Piorunujące działanie naparu z imbiru
 1. Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotychPodjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotychCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News