BiznesINFO.pl
Andrzej Duda i Donald Trump

flickr.com/Dariusz Gąszczyk

Ile zarabia prezydent Polski? Wszystko zależy od jednej rzeczy

27 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Wysokość wynagrodzenia prezydenta jest zapisana w ustawie, jednak nie jest to kwota stała. Wynagrodzenie prezydenta jest zależne od kilku czynników.

Co wpływa na to ile zarabia prezydent?

To ile zarabia prezydent Polski wynika z ustawy z 1981 roku „O wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe”. Znajdują się tam zapisy, które jasno określają wysokość pensji prezydenta, jednak będzie się ona różniła w zależności od kilku czynników. Po pierwsze pensja prezydenta bazuje na wynagrodzeniu zasadniczym, które stanowi siedmiokrotność kwoty bazowej, która ustalana jest co roku w ustawie budżetowej, po drugie w kwotę całkowitą wliczane są dwa dodatki: funkcyjny i za wysługę lat.

Ile zarabiał Andrzej Duda w 2019 roku?

Kwota bazowa na 2019 rok wynosiła 1789,42 złotych brutto. Po zastosowaniu przelicznika otrzymujemy wynagrodzenie podstawowe w wysokości 12 525,94 złotych. Wliczając w to dodatki, które wynoszą kolejno: 5368,26 zł brutto i 2505,19 złotych za wysługę lat, całkowita pensja Andrzeja Dudy to 20 399,99 zł brutto. Ponadto prezydent ma do dyspozycji trzy wille, które utrzymywane są z budżetu państwa, podobnie jak środki transportu oraz garderoba, która przysługuje zarówno głowie państwa, jak i jego małżonce.

Wynagrodzenie należy się prezydentowi jeszcze trzy miesiące po zakończeniu kadencji. Później, zgodnie z Ustawą o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP, byłej głowie państwa wypłacane jest 75% kwoty wynagrodzenia zasadniczego. Pierwsza Dama nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia.

Ile zarabiają władze na świecie?

Dochody polskiego prezydenta nie są wcale wysokie, jeśli porównamy go z zarobkami głów państw na świecie. Według danych portalu twojezarobki.com, miesięczne wynagrodzenie Donalda Trumpa to 131 986,50 złotych, jednak jeszcze zanim został prezydentem, Trump zapowiedział, że nie będzie pobierał żadnych pieniędzy z tytułu swojego stanowiska. Ze względów legislacyjnych było to jednak niemożliwe, dlatego amerykańska głowa państwa co miesiąc przekazuje swoje wynagrodzenie na rzecz instytucji charytatywnych.

Angela Merkel zarabia prawie 130 000 zł miesięcznie i niektóre źródła podają, że jej majątek wart jest 3,5 miliona euro. Władimir Putin zarabia miesięcznie nieco ponad 45 tysięcy złotych. Kwoty te są ogromne, jeśli zestawimy je np. z zarobkami prezydenta Ukrainy. Według danych "Rzeczpospolitej" pierwsza pensja, jaką pobrał Wołodymyr Zełenski wyniosła równowartość 1400 złotych (netto).

Tagi:

Angela MerkelAndrzej DudawynagrodzenieWładimir PutinpieniądzeDonald Trump

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Daniel Obajtek potwierdził, Orlen wchłonął Lotos

Finanse

Orlen odnotowuje rekordowe zyski. Wyniki polskiego giganta robią wrażenie

Czytaj więcej >

Finanse

Inflacja w Europie w dół, złotówka umacnia się. Dobre wieści z giełdy

Czytaj więcej >

Finanse

Darowizna w gotówce. Fiskus może to sprawdzić

Czytaj więcej >

Finanse

Otrzymają 5000 zł miesięcznie przez 20 lat. Opłacało się zaryzykować

Czytaj więcej >
Mieszkanie ceny koronawirus

Finanse

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej. Podatek idzie w górę

Czytaj więcej >
Wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Rząd przedstawił projekt rozporządzenia

Finanse

Fatalne wieści o składkach ZUS. Rosną do chmur, za chwilę się nie wypłacisz

Czytaj więcej >