BiznesINFO.pl > Finanse > Ile zarabia prezydent Polski? Wszystko zależy od jednej rzeczy
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:57

Ile zarabia prezydent Polski? Wszystko zależy od jednej rzeczy

Andrzej Duda i Donald Trump
flickr.com/Dariusz Gąszczyk

Co wpływa na to ile zarabia prezydent?

To ile zarabia prezydent Polski wynika z ustawy z 1981 roku „O wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe”. Znajdują się tam zapisy, które jasno określają wysokość pensji prezydenta, jednak będzie się ona różniła w zależności od kilku czynników. Po pierwsze pensja prezydenta bazuje na wynagrodzeniu zasadniczym, które stanowi siedmiokrotność kwoty bazowej, która ustalana jest co roku w ustawie budżetowej, po drugie w kwotę całkowitą wliczane są dwa dodatki: funkcyjny i za wysługę lat.

Ile zarabiał Andrzej Duda w 2019 roku?

Kwota bazowa na 2019 rok wynosiła 1789,42 złotych brutto. Po zastosowaniu przelicznika otrzymujemy wynagrodzenie podstawowe w wysokości 12 525,94 złotych. Wliczając w to dodatki, które wynoszą kolejno: 5368,26 zł brutto i 2505,19 złotych za wysługę lat, całkowita pensja Andrzeja Dudy to 20 399,99 zł brutto. Ponadto prezydent ma do dyspozycji trzy wille, które utrzymywane są z budżetu państwa, podobnie jak środki transportu oraz garderoba, która przysługuje zarówno głowie państwa, jak i jego małżonce.

Wynagrodzenie należy się prezydentowi jeszcze trzy miesiące po zakończeniu kadencji. Później, zgodnie z Ustawą o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP, byłej głowie państwa wypłacane jest 75% kwoty wynagrodzenia zasadniczego. Pierwsza Dama nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia.

Ile zarabiają władze na świecie?

Dochody polskiego prezydenta nie są wcale wysokie, jeśli porównamy go z zarobkami głów państw na świecie. Według danych portalu twojezarobki.com, miesięczne wynagrodzenie Donalda Trumpa to 131 986,50 złotych, jednak jeszcze zanim został prezydentem, Trump zapowiedział, że nie będzie pobierał żadnych pieniędzy z tytułu swojego stanowiska. Ze względów legislacyjnych było to jednak niemożliwe, dlatego amerykańska głowa państwa co miesiąc przekazuje swoje wynagrodzenie na rzecz instytucji charytatywnych.

Angela Merkel zarabia prawie 130 000 zł miesięcznie i niektóre źródła podają, że jej majątek wart jest 3,5 miliona euro. Władimir Putin zarabia miesięcznie nieco ponad 45 tysięcy złotych. Kwoty te są ogromne, jeśli zestawimy je np. z zarobkami prezydenta Ukrainy. Według danych "Rzeczpospolitej" pierwsza pensja, jaką pobrał Wołodymyr Zełenski wyniosła równowartość 1400 złotych (netto).