Andrzej Duda i Donald Trump
flickr.com/Dariusz Gąszczyk
Autor Wiktoria Pękalak - 27 Czerwca 2020

Ile zarabia prezydent Polski? Wszystko zależy od jednej rzeczy

Wysokość wynagrodzenia prezydenta jest zapisana w ustawie, jednak nie jest to kwota stała. Wynagrodzenie prezydenta jest zależne od kilku czynników.

Co wpływa na to ile zarabia prezydent?

To ile zarabia prezydent Polski wynika z ustawy z 1981 roku „O wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe”. Znajdują się tam zapisy, które jasno określają wysokość pensji prezydenta, jednak będzie się ona różniła w zależności od kilku czynników. Po pierwsze pensja prezydenta bazuje na wynagrodzeniu zasadniczym, które stanowi siedmiokrotność kwoty bazowej, która ustalana jest co roku w ustawie budżetowej, po drugie w kwotę całkowitą wliczane są dwa dodatki: funkcyjny i za wysługę lat.

Rusza 300 plus. Ważne słowa wiceminister do rodziców, jest pewna zmianaRusza 300 plus. Ważne słowa wiceminister do rodziców, jest pewna zmianaCzytaj dalej

Ile zarabiał Andrzej Duda w 2019 roku?

Kwota bazowa na 2019 rok wynosiła 1789,42 złotych brutto. Po zastosowaniu przelicznika otrzymujemy wynagrodzenie podstawowe w wysokości 12 525,94 złotych. Wliczając w to dodatki, które wynoszą kolejno: 5368,26 zł brutto i 2505,19 złotych za wysługę lat, całkowita pensja Andrzeja Dudy to 20 399,99 zł brutto. Ponadto prezydent ma do dyspozycji trzy wille, które utrzymywane są z budżetu państwa, podobnie jak środki transportu oraz garderoba, która przysługuje zarówno głowie państwa, jak i jego małżonce.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Niewyobrażalnie tragiczny wypadek w Warszawie poruszył Polską. Nagły punkt zwrotny w sprawie aresztu dla kierowcy

Wynagrodzenie należy się prezydentowi jeszcze trzy miesiące po zakończeniu kadencji. Później, zgodnie z Ustawą o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP, byłej głowie państwa wypłacane jest 75% kwoty wynagrodzenia zasadniczego. Pierwsza Dama nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia.

Biedronka szykuje na niedzielę absolutny hit. Towary za pół ceny i vouchery za zakupyBiedronka szykuje na niedzielę absolutny hit. Towary za pół ceny i vouchery za zakupyCzytaj dalej

Ile zarabiają władze na świecie?

Dochody polskiego prezydenta nie są wcale wysokie, jeśli porównamy go z zarobkami głów państw na świecie. Według danych portalu twojezarobki.com, miesięczne wynagrodzenie Donalda Trumpa to 131 986,50 złotych, jednak jeszcze zanim został prezydentem, Trump zapowiedział, że nie będzie pobierał żadnych pieniędzy z tytułu swojego stanowiska. Ze względów legislacyjnych było to jednak niemożliwe, dlatego amerykańska głowa państwa co miesiąc przekazuje swoje wynagrodzenie na rzecz instytucji charytatywnych.

Angela Merkel zarabia prawie 130 000 zł miesięcznie i niektóre źródła podają, że jej majątek wart jest 3,5 miliona euro. Władimir Putin zarabia miesięcznie nieco ponad 45 tysięcy złotych. Kwoty te są ogromne, jeśli zestawimy je np. z zarobkami prezydenta Ukrainy. Według danych "Rzeczpospolitej" pierwsza pensja, jaką pobrał Wołodymyr Zełenski wyniosła równowartość 1400 złotych (netto).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIF wycofuje lek stosowany przez tysiące Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  2. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Nad morzem wciąż drożyzna. Fortunę wydasz nie tylko na jedzenie, liczby mówią same za siebieNad morzem wciąż drożyzna. Fortunę wydasz nie tylko na jedzenie, liczby mówią same za siebieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News