Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nie żyje autor znaku - I love NY. Rysownik Milton Glaser zmarł w dniu swoich 91. urodzin
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 27.06.2020 02:00

Nie żyje autor znaku - I love NY. Rysownik Milton Glaser zmarł w dniu swoich 91. urodzin

"I love NY" to najsłynniejsze logo świata. Zmarł autor logotypu.
https://www.wallpaperflare.com/

I love NY - najsławniejsze zdanie świata

"I love NY" to nie tylko jedno z najsławniejszych na świecie zdań, ale także najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawalny logotyp miasta na świecie. Kilka lat temu każdy, nawet ten, kto nie był nigdy w Nowym Jorku mógł kupić sobie koszulkę z nadrukowanym "I love NY". Logotyp umieszczany zazwyczaj był na klasycznym białym t-shircie. Samo "I love NY" przedstawione za pomocą znaku serca i liter zachwycało prostotą. Trzy czarne litery i czerwony znak serca okazały się kluczem do sukcesu.

Autorem sławnego "I love NY" był Milton Glaser. Urodzony i wychowany w Nowym Jorku potomek żydowskich emigrantów ukończył studia graficzne w słynnym nowojorskim The Cooper Union. Swoją dalszą naukę kontynuował na Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii we Włoszech. Glaser stworzył także popularny plakat, na którym umieścił sylwetkę Boba Dylana z mieniącą się fryzurą. Stworzył także własną czcionkę nazwaną "Glaser Stencil".

I love NY zna każdy

"I love NY" powstało w 1977 r. w ramach akcji promującej miasto Nowy Jork. Coroczny zysk z logo wynosi 30 mln dolarów. Co ciekawe, Milton Glaser stworzył swój szkic pro bono, ale jak podkreślał w wielu wywiadach, nie żałuje tego, ponieważ ważniejsze od pieniędzy jest to, że projekt powielany jest w wielu kopiach na całym świecie. Szkic "I love NY" powstał w nowojorskiej, żółtej taksówce. Glaser narysował go czerwoną kredką na skrawku papieru. Obecnie szkic możemy podziwiać w Musem of Modern Art w Nowym Jorku.

"I love NY" doczekało się wielu inspirowanych nim utworów na całym świecie. O samą modernizację klasycznego logotypu pokusił się nawet sam Milton Glaser. W związku z atakami z 11 września 2001 r. artysta stworzył nową wersję logo "I Love NY More than ever". Na przekształconym logo czerwone serce jest od dołu lekko zaczernione i nadpalone. Krążące po całym świecie nekrologi wspominają to jako symbol jedności mieszkańców Nowego Jorku. Milton Glaser zmarł w dzień swoich 91. urodzin. Artysta cierpiał też na niewydolność nerek, jednakże przyczyną zgonu był wylew.

Tagi: Sztuka świat