BiznesINFO.pl

fot. Facebook/Gospoda Pod Modrym Fartuchem

Gastronomia w Polsce już nie daje rady. Lockdown wykończył właśnie XV-wieczną karczmę

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak gastronomia znosi kryzys

  • Jaką historię ma Gospoda pod Modrym Fartuchem

  • Na jaki krok zdecydowali się restauratorzy

Trudny czas dla gastronomii

O tym jak trudny jest to czas dla branży gastronomicznej, łatwo się przekonać. Wystarczy wyjść na spacer, by zobaczyć ogrom miejsc, które niegdyś były restauracjami, teraz stoją wystawione na sprzedaż.

Sprawa jest jeszcze bardziej przykra, jeśli chodzi o miejsca z historią, które nie poddawały się próbie czasu, wojnom, zaborom, a teraz może wykończyć je pandemia. Tak dzieje się właśnie z najstarszą karczmą w Toruniu i jedną z najstarszych karczm w Europie - Gospodą pod Modrym Fartuchem.

Gospoda pod Modrym Fartuchem i z bogatą historią

Gospodę pod Modrym Fartuchem znajdującą się w Toruniu przy Rynku Nowomiejskim 8 w barokowej kamienicy, założono w 1498 roku i od tego czasu karczma działa tam bez przerwy. Toruński Serwis Turystyczny podaje jednak, że gospodę otwarto jeszcze wcześniej - w 1489 roku, a możliwe, że nawet w 1484, ponieważ gościem w niej miał być sam król Kazimierz Jagiellończyk.

Portal gazeta.pl podaje, że wśród znamienitych gości znaleźli się tam także Napoleon Bonaparte, czy Jan Olbracht. Przez ostatnie 11 lat w miejscu karczmy znajdowała się restauracja serwująca staropolskie dania i 200 rodzajów piw, podaje portal.

W zeszły piątek (8 stycznia) właściciele podzielili się w mediach społecznościowych informacją, że koniec działalności lokalu zaplanowano na 12 stycznia. Jak nietrudno się domyślić, informacja wywołała pełne współczucia komentarze klientów i nie tylko oraz powszechną falę oburzenia na działania rządu.

- W związku z obecnie panującą sytuacją (bałaganem, jaki serwuje nam Pan Morawiecki i "spółka" nie możemy prowadzić normalnie restauracji, a nie ma ku temu jakichkolwiek podstaw prawnych) i tym, że TARCZE są dziurawe i w większości nas pomijają, postanawiamy zamknąć restaurację od wtorku 12 stycznia. Sytuacja nas zmęczyła i wypłukała z oszczędności… undefined- napisano w poście na Facebooku.

Gościom było trudno uwierzyć

Na reakcje miłośników restauracji nie trzeba było długo czekać. W ciągu weekendu post wygenerował ponad pół tysiąca reakcji, dwieście udostępnień i sto komentarzy. Poruszeni goście karczmy nie chcieli uwierzyć, że miejsce miałoby zniknąć z gastronomicznej mapy Polski. 

Internauci opisywali na Facebooku swoje historie związane w tym miejscem. Dla wielu miłośników staropolskich smaków Gospoda pod Modrym Fartuchem była punktem, który każdej podróży musiał zostać odhaczony. Niektórzy pisali też, że gospoda jest dla nich niezwykle ważna, ponieważ świętowali tam najważniejsze dla siebie wydarzenia: wesela, jubileusze, itd.

Pocieszeniem dla miłośników smaków Gospody pod Modrym Fartuchem może być to, że przedsiębiorcy zdecydowali się na skupienie większej uwagi na sprzedaży wyrobów rzemieślniczych w internecie, podaje portal nowosci.com. Nie będą to co prawda dania obiadowe, ale produkty manufaktury "Modry Fartuch".

Tagi:

Obostrzeniagastronomiaupadłość firmy

Podobne artykuły

Polska i Świat

Nowy biznes rodziny Makłowiczów. Wychodzą poza kulinaria
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]