Fiskus oburzony postawą przełożonych
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 28 Grudnia 2020

W fiskusie wrze. Wszystko przez wypowiedź wiceszefowej po decyzji o braku premii dla urzędników

Fiskus pogrążył się sporze o premie. Po kontrowersyjnej wypowiedzi ministra finansów głos w tej sprawie zabrała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej. Jej zdaniem praca w skarbówce to służba, a rezygnacja z nagród jest ofiarą na rzecz społeczeństwa. Pracownicy nie kryją oburzenia i już rozpoczynają protest w niecodziennej formie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką decyzję w sprawie premii podjął Mateusz Morawiecki
  • Co na ten temat sądzi minister finansów i wiceszefowa KAS
  • Jak słowa przełożonych odbierają pracownicy

Fiskus bez nagród. Spór o premię wkroczył w nowy etap

Fiskus to jedna z wielu poszkodowanych instytucji, którą dotknęła ostatnia decyzja premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu postanowił zablokować oszczędności we wszystkich resortach. Jeszcze nie tak dawno ze zgromadzonych środków Ministerstwo Finansów zamierzało wypłacić premie i nagrody dla podwładnych.

Pracowników fiskusa wzburzyła dodatkowo wypowiedź ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Jego zdaniem „urzędnicy to koszt dla gospodarki, im mniejszy tym lepiej. Niedługo później własną interpretacją wątku dodatkowych wypłat dla urzędników postanowiła podzielić się Anna Chałupa, wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

Internet obiegło nagranie, na którym urzędniczka twierdzi, że praca w fiskusie to służba, a odebranie nagród w 2021 r. to ofiara, jaką pracownicy muszą ponieść na rzecz społeczeństwa.

Głos w sprawie nagrania zabrało biuro prasowe resortu finansów. „ Nagranie pochodzi z wewnętrznego spotkania przedstawicieli kierownictwa MF i KAS z pracownikami, które odbyło się 16 listopada. Jest to część dłuższej wypowiedzi wiceminister Anny Chałupy, a upubliczniona treść została wyrwana z kontekstu. Nie można jej też łączyć z pismem o blokadzie środków z oszczędności instytucji publicznych ”, czytamy w komunikacie. Mimo tego pracownicy fiskusa nie kryją oburzenia.

Od dziś nowe obostrzenia, rząd zamknął też kolejną branżę. Zdanie zmienili niemal w ostatniej chwiliOd dziś nowe obostrzenia, rząd zamknął też kolejną branżę. Zdanie zmienili niemal w ostatniej chwiliCzytaj dalej

Fiskus będzie walczył o godne traktowanie. Protest w nietypowej formie

Wirtualna Polska donosi, że tuż po wypowiedzi ministra finansów związkowcy wystosowali do niego pismo, w którym przekazują, że decyzja o blokadzie środków na premie jest „nierozsądna, podła i perfidna”. Słowa wiceszefowej KAS również nie mogły odbić się bez echa w fiskusie.

- Sporo jest takich wypowiedzi świadczących o tym, jak władza traktuje ludzi i urzędników. Filozofia pani wiceminister jest infantylna, wręcz śmieszna, a przede wszystkim dowodzi hipokryzji władzy. Na początku nowego roku członkowie rządu mają dostać sute podwyżki, a ciężko pracującym urzędnikom odbiera się uczciwie zarobione i należne pieniądze. To ja pytam panią wiceminister: jaką ofiarę wyjęła pani z własnej kieszeni i przekazała społeczeństwu? Zrzeknie się pani podwyżki? Oczekujemy od pani takiego gestu solidarności - oznajmił Tomasz Ludwiński, przewodniczący Sekcji Krajowej Administracji Skarbowej NSZZ Solidarność.

- Zwykły urzędnik skarbówki zarabia około 3,5 tysiąca złotych. W czwartym kwartale zwykle wypłacano nagrody dochodzące do 2 tysięcy. To nam odebrano. Tak samo dodatek zadaniowy za pracę podczas epidemii. Zabranie nam tego w okresie przedświątecznym spotyka się w naszych szeregach z ogromnym oburzeniem - przyznała Anna Jagodzińska, wiceprzewodniczącej NSZZ "Solidarność" skarbowców na Śląsku.

Jednak słowne potyczki to nie jedyna broń, jakiej zamierzają użyć pracownicy fiskusa. Na internetowych forach deklarują, że będą brać zwolnienia lekarskie. Kolejnym elementem protestu fiskusa jest wysyłanie ryżu do premiera Morawieckiego. Puls Biznesu podaje, że w ten sposób pracownicy chcą bezpośrednio nawiązać do rzekomych słów premiera w restauracji Sowa i Przyjaciele z 2018 r. „Trzeba słuchać ludu, obiecać im, czego oczekują, a potem wygaszać ich oczekiwania. Mają zap…ać za miskę ryżu”, słyszymy na tzw. taśmach Morawieckiego.

- Trwa akcja wysyłania ryżu do premiera. Jako Solidarność wysłaliśmy kilkadziesiąt kopert z ryżem. W ten sposób wyrażamy symboliczny, w pewnym kontekście, protest przeciwko temu, jak władza traktuje urzędników skarbowych - skomentował Tomasz Ludwiński.

Fiskus to nie jedyna instytucja, która ucierpi na wstrzymaniu premii i nagród. Wirtualna Polska donosi, że blokada dotknie też m.in. strażaków. Komendant Wojewódzki st. Bryg Jacek Kaczmarek już wystosował oficjalne pismo, w którym poleca wstrzymanie wypłat dodatkowych pieniędzy.

- Blokada powinna dotyczyć w szczególności planowanych wydatków wraz z pochodnymi na: wynagrodzenia osobowe, uposażenia, dodatkowe wynagrodzenia roczne, dodatkowe uposażenia roczne, nagrody roczne - czytamy w piśmie, które minister Kościński wystosował do wszystkich resortów. Pieniądze zarezerwowane na dodatki mają być przeznaczone na zakup szczepionki na SARS-CoV-2 oraz na pomoc dla przedsiębiorców. Jednak nie tak dawno Fakt dotarł do informacji, jakoby jeszcze przed nową decyzją premiera część resortów zdążyła odpowiednio wynagrodzić swoich pracowników za pracę w czasie pandemii.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. W proch zamiast do trumny, bo tak bezpieczniej. Kremacje mogą nas uchronić od tragedii
  2. Wchodzą w życie już jutro. Specjalne przywileje dla niektórych Polaków
  3. Bardzo złe informacje dla widzów Polsatu. Kanały znikną z oferty wielkiego operatora
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News