BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Eurostat: Jedna trzecia Europejczyków woli mieszkać z rodzicami

14 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że jedna trzecia mężczyzn w Europie w wieku 25-34 lata mieszka nadal ze swoimi rodzicami. W przypadku kobiet wygląda to nieco inaczej, bowiem pań w tym wieku mieszka w domu tylko jedna piąta.

W zależności od kraju występują tutaj duże różnice. Stereotypy mają tutaj niestety potwierdzenie, z badań wyraźnie bowiem wynika, że najszybciej od swoich rodziców wyprowadzają się mieszkańcy Skandynawii, najpóźniej zaś robią to mieszkańcy południa naszego kontynentu. 

Samodzielni Skandynawowie

W badaniu brano pod uwagę wszystkie kraje Unii Europejskiej. Tak więc w wieku 25-34 lata najmniej z rodzicami mieszka Duńczyków (3,2%). Później są Finowie (4,7%) i Szwedzi (6,0%). Po drugiej stronie zaś znajdują się Grecy (56,3%), Słowacy (57%) i - z najwyższym wynikiem - Chorwaci (59,7%). Polska znalazła się w środku tabeli ze wskazanie w kierunku południa, z wynikiem 44,7%. Biorąc pod uwagę fakt, że średnia europejska wyniosła 28,5%, to możemy powiedzieć, że młodzi Polacy mocno zwlekają z wyprowadzką 

Jeżeli zaś spojrzymy na dokładny wiek wyprowadzki, to możemy zauważyć, że przeciętny wiek, w którym Europejczycy opuszczają swoje rodzinne gniazda to 26 lat. Za obniżanie średniej klasycznie odpowiadają Skandynawowie. Szwedzi robią to w wieku 18,5 lat, Duńczycy 21,1 lat, a Finowie gdy mają 22 lata. "Prym" natomiast wiodą tutaj Włosi, którzy z rodzinnego domu wyporwadzają się powyżej 30. roku życia.

Kobiety bardziej samodzielne od mężczyzn? 

Przebadanie kwestii opuszczania domu rodzinnego we wszystkich krajach Unii Europejskiej pozwala stwierdzić, że to kobiety dużo wcześniej decydują się na wyprowadzkę. Jedynym krajem, w którym to mężczyźni pierwsi podejmują decyzję o przeprowadzce jest Szwecja, jednak jest to różnica nieznaczna, bo zaledwie 0,1 roku. Duże różnice pod względem płci występują natomiast np. w Polsce różnica wynosi 2,5 roku. Polacy wyprowadzają się z domu w wieku 28,8 roku, a Polki, gdy mają 26,3 roku.

undefinedundefined

undefinedundefined

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >