źródło: pixabay.com
Autor Kasper Starużyk - 14 Maja 2019

Eurostat: Jedna trzecia Europejczyków woli mieszkać z rodzicami

Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że jedna trzecia mężczyzn w Europie w wieku 25-34 lata mieszka nadal ze swoimi rodzicami. W przypadku kobiet wygląda to nieco inaczej, bowiem pań w tym wieku mieszka w domu tylko jedna piąta.

W zależności od kraju występują tutaj duże różnice. Stereotypy mają tutaj niestety potwierdzenie, z badań wyraźnie bowiem wynika, że najszybciej od swoich rodziców wyprowadzają się mieszkańcy Skandynawii, najpóźniej zaś robią to mieszkańcy południa naszego kontynentu. 

Samodzielni Skandynawowie

W badaniu brano pod uwagę wszystkie kraje Unii Europejskiej. Tak więc w wieku 25-34 lata najmniej z rodzicami mieszka Duńczyków (3,2%). Później są Finowie (4,7%) i Szwedzi (6,0%).Po drugiej stronie zaś znajdują się Grecy (56,3%), Słowacy (57%) i - z najwyższym wynikiem - Chorwaci (59,7%). Polska znalazła się w środku tabeli ze wskazanie w kierunku południa, z wynikiem 44,7%. Biorąc pod uwagę fakt, że średnia europejska wyniosła 28,5%, to możemy powiedzieć, że młodzi Polacy mocno zwlekają z wyprowadzką 

Jeżeli zaś spojrzymy na dokładny wiek wyprowadzki, to możemy zauważyć, że przeciętny wiek, w którym Europejczycy opuszczają swoje rodzinne gniazda to 26 lat. Za obniżanie średniej klasycznie odpowiadają Skandynawowie. Szwedzi robią to w wieku 18,5 lat, Duńczycy 21,1 lat, a Finowie gdy mają 22 lata. "Prym" natomiast wiodą tutaj Włosi, którzy z rodzinnego domu wyporwadzają się powyżej 30. roku życia. 

Kobiety bardziej samodzielne od mężczyzn? 

Przebadanie kwestii opuszczania domu rodzinnego we wszystkich krajach Unii Europejskiej pozwala stwierdzić, że to kobiety dużo wcześniej decydują się na wyprowadzkę. Jedynym krajem, w którym to mężczyźni pierwsi podejmują decyzję o przeprowadzce jest Szwecja, jednak jest to różnica nieznaczna, bo zaledwie 0,1 roku. Duże różnice pod względem płci występują natomiast np. w Polsce różnica wynosi 2,5 roku. Polacy wyprowadzają się z domu w wieku 28,8 roku, a Polki, gdy mają 26,3 roku. 

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News