fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 22.04.2018. n/z Spacer po parku.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 11 Lutego 2020

Emerytura stażowa coraz bardziej realna. Tysiące Polaków skończy pracować w wieku 53 lat

Emerytura stażowa już niedługo może zostać wprowadzona. Zwolennikiem tego rozwiązania jest prezydent Andrzej Duda, dla którego wprowadzenie emerytury stażowej jest jedną z obietnic wyborczych. Na wcześniejszą emeryturę będzie mogło przejść ok. 400 tysięcy osób.

Emerytura stażowa zostanie wprowadzona?

Rozwiązanie popierają także związki zawodowe i przekonują, że emerytura stażowa jest potrzebna, na przykład dla osób, które zaczęły pracować już w wieku 18 lat. Tacy pracownicy powinni mieć możliwość przejścia na emeryturę wcześniej.

Aż 203 tys. Polaków zdążyło już zgłosić się po nową ulgę. 35 tys. z nich tylko w tym miesiącuAż 203 tys. Polaków zdążyło już zgłosić się po nową ulgę. 35 tys. z nich tylko w tym miesiącuCzytaj dalej

Dlatego niewykluczone, że rząd wróci niedługo do projektu prezydenta Andrzeja Dudy, który chciał, aby pracownicy mieli możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, która zależałaby od wypracowanego stażu pracy - informuje “Dziennik Zachodni”.

Emerytura stażowa niezależnie od wieku

Jeżeli emerytura stażowa wejdzie w życie, to bez względu na wiek kobiety mogłyby przejść na emeryturę po 35 latach pracy. Natomiast mężczyźni mieliby taką możliwość po 40 latach pracy, również niezależnie od wieku. To by oznaczało, że jeśli ktoś zaczął pracować w wieku 18 lat, to na emeryturę mógłby przejść już w wieku 53 lat w przypadku kobiet i 58 w przypadku mężczyzn.

Świadczenia emerytalne w Niemczech i w Polsce. Olbrzymie różnice poziomu życia emerytówŚwiadczenia emerytalne w Niemczech i w Polsce. Olbrzymie różnice poziomu życia emerytówCzytaj dalej

Emerytura stażowa popierana przez OPZZ i NSZZ Solidarność

Jak podaje “Dziennik Zachodni”, za emeryturą stażową opowiadają się NSZZ Solidarność i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Otwarci na projekt są też Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan. Gotowość do rozmów zapowiedziano w trakcie posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych w Radzie Dialogu Społecznego.

Prezydent Andrzej Duda ma przedstawić projekt zmian w systemie emerytalnym podczas kampanii wyborczej. Aktualnie wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chciał przegonić ptaki. Ukrzyżował żurawia na polu
  2. Choroba wieńcowa jest bardzo niebezpieczna. W przypadku zauważenia pierwszych objawów należy zgłosić się do lekarza
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Niebezpieczeństwo na południu kraju, tysiące mieszkańców muszą uważać. Bardzo ważne ostrzeżenia IMGW
Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News