Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Emerytura stażowa w Polsce: 35 lat pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Popierasz?
Maria Glinka
Maria Glinka 27.05.2020 02:00

Emerytura stażowa w Polsce: 35 lat pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Popierasz?

Emerytura stażowa w Polsce
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emerytura stażowa zrewolucjonizuje polski system emerytalny?

Emerytura stażowa to kwestia, którą Andrzej Duda podnosił już w trakcie kampanii wyborczej w 2015 r. W ciągu pierwszej kadencji nie udało mu się jednak wdrożyć tego rozwiązania. Spełnienie wyborczej obietnicy ma zostać zrealizowanie w czasie drugiej kadencji, dzięki porozumieniu z NSZZ „Solidarność”, pod warunkiem, że Duda uzyska odpowiednie poparcie społeczeństwa.

Co zatem zakłada projekt emerytury stażowej, wchodzący w skład polityki społecznej, która jest kluczowym obszarem w każdych wyborach prezydenckich? Zgodnie z założeniami możliwe byłoby przejście na emeryturę po przebyciu określonego stażu pracy. Nieoficjalnie mówi się, że w przypadku kobiet miałoby to być 35 lat, a w kontekście mężczyzn – 40 lat. Do łącznego „stażu” wliczałaby się również edukacja w szkole wyższej. Dzięki temu kobieta, która podjęła studia w wieku 19 lat, mogłaby przejść na emeryturę po ukończeniu 54 roku życia – podaje o2.pl.

Ile wynosiłaby emerytura stażowa? Czy Polska pójdzie śladem Niemiec?

Według wstępnych wyliczeń kobietom miałaby przysługiwać emerytura stażowa w wysokości od 1900 zł do 2100 zł lub wyższa. Mężczyźni mogliby liczyć na większe kwoty z uwagi na dłuższy o pięć lat czas odkładania składek - przysługiwałoby im od 2400 zł do 2700 zł brutto.

System emerytury stażowej funkcjonuje od ośmiu lat w Niemczech. Jednak za naszą zachodnią granicą w okres stażu wlicza się, poza latami poświęconymi na edukację wyższą, także czas obowiązkowego i dobrowolnego ubezpieczenia oraz okres świadczenia opieki nad dzieckiem.

Czy Polska powinna podążyć śladem Niemiec i wprowadzić emeryturę stażową?