BiznesINFO.pl
Emerytura stażowa w Polsce

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emerytura stażowa w Polsce: 35 lat pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Popierasz?

27 Maja 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Emerytura stażowa znalazła się wśród propozycji wyborczych dwóch kandydatów na urząd prezydenta Polski – Andrzeja Dudy i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Czy uzależnienie momentu przejścia na emeryturę od liczby przepracowanych lat to słuszne rozwiązan

Emerytura stażowa zrewolucjonizuje polski system emerytalny?

Emerytura stażowa to kwestia, którą Andrzej Duda podnosił już w trakcie kampanii wyborczej w 2015 r. W ciągu pierwszej kadencji nie udało mu się jednak wdrożyć tego rozwiązania. Spełnienie wyborczej obietnicy ma zostać zrealizowanie w czasie drugiej kadencji, dzięki porozumieniu z NSZZ „Solidarność”, pod warunkiem, że Duda uzyska odpowiednie poparcie społeczeństwa.

Co zatem zakłada projekt emerytury stażowej, wchodzący w skład polityki społecznej, która jest kluczowym obszarem w każdych wyborach prezydenckich? Zgodnie z założeniami możliwe byłoby przejście na emeryturę po przebyciu określonego stażu pracy. Nieoficjalnie mówi się, że w przypadku kobiet miałoby to być 35 lat, a w kontekście mężczyzn – 40 lat. Do łącznego „stażu” wliczałaby się również edukacja w szkole wyższej. Dzięki temu kobieta, która podjęła studia w wieku 19 lat, mogłaby przejść na emeryturę po ukończeniu 54 roku życia – podaje o2.pl.

Ile wynosiłaby emerytura stażowa? Czy Polska pójdzie śladem Niemiec?

Według wstępnych wyliczeń kobietom miałaby przysługiwać emerytura stażowa w wysokości od 1900 zł do 2100 zł lub wyższa. Mężczyźni mogliby liczyć na większe kwoty z uwagi na dłuższy o pięć lat czas odkładania składek - przysługiwałoby im od 2400 zł do 2700 zł brutto.

System emerytury stażowej funkcjonuje od ośmiu lat w Niemczech. Jednak za naszą zachodnią granicą w okres stażu wlicza się, poza latami poświęconymi na edukację wyższą, także czas obowiązkowego i dobrowolnego ubezpieczenia oraz okres świadczenia opieki nad dzieckiem.

Czy Polska powinna podążyć śladem Niemiec i wprowadzić emeryturę stażową?

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Zakaz handlu zaostrzony. Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją

Czytaj więcej >
Praca zdalna w Kodeksie pracy

Polska i Świat

Wpisanie pracy zdalnej do Kodeksu pracy coraz bliżej

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ziobro chce pozwać Niemcy. Za naruszenie traktatów UE

Czytaj więcej >
ODD ANDERSEN/AFP/East News

Polska i Świat

Nord Stream 2 wypełniony gazem technicznym. Jednak musi czekać na certyfikację Niemiec

Czytaj więcej >
East news

Polska i Świat

Ziobro: Zwrócę się do rządu z wnioskiem. Polska może złożyć pozew przeciwko Niemcom

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

Zbliża się koniec karty podatkowej. Rząd likwiduje ją pod kołderką Polskiego Ładu

Czytaj więcej >