BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Skarbówka chce powtórnej zapłaty podatku. Tysiące emerytów wezwanych

24 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Emerytura nie zawsze jest spokojnym wypoczynkiem po kilkudziesięciu latach pracy. Niskie świadczenia i problemy proceduralne wokół nich często odbierają dobry humor. Tak też się stało w tym wypadku, do którego doszło z powodu niedopatrzeni skarbówki.

Emerytura w Polsce nie jest raczej tematem łatwym. Problem niskich świadczeń, piętrzący się kłopot z wyczerpującymi się źródłami finansowania, a także sytuacje takie, jak ta, którą w poniedziałkowym wydaniu opisuje Gazeta Wyborcza. Okazuje się bowiem, że do około 40 tys. polskich emerytów wysłano wezwanie do zapłaty. Chodzi o podatek od emerytury, których część emerytuów nie uiściło.

Jednak nie zrobili tego, bo nie musieli. Zamieszanie wynikło z powodu błędu w systemie e-PIT, który przez lukę, wzywał do zapłaty emerytów zza granicy. Mowa o tzw. rezydentach, czyli polskich emerytach, którzy mieszkają za granicą. System "zapomniał", że tych osób nie obowiązują podatek od świadczeń, który w Polsce na rzecz skarbówki pobiera Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytura uszczuplona o bezprawny podatek

Jak donosi Gazeta Wyborcza, system e-PIT, za pośrednictwem którego można było dokonać rozliczenia podatkowego na formularzu PIT-37 czy też PIT-38, nie odróżnia emerytów zamieszkałych w Polsce, od emerytów-rezydentów. Od tych drugich wymagano, by ich emerytura została uszczuplona o podatek od świadczeń.

Otóż od tych zamieszkałych w Polsce ZUS ściąga na rzecz skarbówki podatek od świadczeń. Natomiast od rezydentów, którzy przenieśli się na stałe np. do Niemiec czy Włoch, nie ma prawa tego robić. (...) Tymczasem Twój e-PIT, nie mając informacji, że dany senior jest rezydentem, pokazuje w systemie, że nie zapłacił on w ubiegłym roku w Polsce podatku. A tym samym ma zaległości - tłumaczy Gazeta Wyborcza.

Niektórzy z rezydentów otrzymali żądanie zapłaty z terminem płatności do 7 dni. Wyborcza informuje, że niektóre z tych wezwań opiewały na 2,9 tys. złotych. Nie wiadomo ile dokładnie osób zapłaciło, odpowiadając na wezwanie. Pewne jednak, że takowe otrzymało około 40 tys. osób.

Co na to resort finansów?

W sprawie poproszono o głos Ministerstwo Finansów. Resort przekonuje, że każdy, kto niesłusznie zapłacił podatek, otrzyma zwrot pieniędzy w ciągu 30 dni od wydania decyzji. Ministerstwo przekonuje także, że "w skali wszystkich rozliczeń podatkowych opisane sytuacje mają charakter incydentalny".

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >