Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?
Maria Glinka
Maria Glinka 11.04.2021 02:00

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Marek Bazak/EAST NEWS
Marek Bazak/EAST NEWS

Emerytura honorowa może zdecydowanie poprawić finanse niektórych seniorów. Świadczenie rzędu 4,5 tys. zł brutto należy się jednak tylko tym emerytom, którzy skończyli 100 lat. Z roku na rok ich liczba wzrasta.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od czego zależy wysokość emerytury honorowej

  • Ile osób w Polsce pobiera to świadczenie

  • Kiedy emerytura honorowa została wypłacona po raz pierwszy

Emerytura honorowa tylko dla wybrańców

Niska emerytura to zmora milionów seniorów. Tylko niektórzy emeryci mogą liczyć na pokaźne świadczenie rzędu 4,5 tys. zł brutto. Jak to zrobili? Odpowiedź jest banalnie prosta - ukończyli 100 lat. Każdy, kto dożył tego sędziwego wieku może liczyć bowiem na emeryturę honorową.

Wysokość tego świadczenia jest różna. Portal money.pl podaje, że wszystko zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin. Wynosi ona 100 proc. średniej pensji za ubiegły rok i jest pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne.

Z roku na rok emerytura honorowa jest coraz wyższa, ponieważ sukcesywnie wzrasta przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Wysokość świadczenia obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego. Jednak raz wypłacona emerytura honorowa nie zmienia już swojej wartości. Zatem senior, który skończy 100 lat w tym roku już do końca życia będzie otrzymał świadczenie w wysokości 4 512 zł brutto (3 732,29 zł netto).

Emerytura honorowa - jak ubiegać się o wysokie świadczenie?

Emerytura honorowa jest wypłacana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków, aby otrzymać pieniądze. Co więcej, wypłaty świadczenia nie blokuje dotychczasowa emerytura ani dodatki z innych źródeł.

Emerytura honorowa należy się także osobom, które w swoim życiu nie przepracowały nawet jednego dnia. W takim przypadku stulatkowie muszą jednak wypełnić wniosek o przyznanie świadczenia, ponieważ nie figurują w systemie ZUS. Do wniosku trzeba dołączyć dokument, który potwierdza datę urodzenia. Może być to np. akt urodzenia.

Oddział opolski ZUS wypłaca wysokie świadczenie 6 mężczyznom i 29 kobietom. W skali całego kraju takich osób jest w sumie 1900. Dziennik Prawny donosi, że zdecydowaną większość beneficjentów stanowią kobiety (85 proc.). Ma to swoje potwierdzenie w statystykach demograficznych, zgodnie z którymi kobiety żyją średnio o 8 lat dłużej niż mężczyźni.

Emerytura honorowa po raz pierwszy zasiliła budżety seniorów w latach 70. XX wieku. Świadczenie było wypłacane na mocy rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wtedy dodatkowe pieniądze pobierało tylko 500 osób.

Od 2006 r. wypłata emerytury honorowej jest umocowana w ustawie. Za wypłatę dodatku odpowiada ZUS, KRUS, a także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Czy pandemia sprawi, że w tym roku dodatkowych świadczeń będzie dużo mniej? Niewykluczone, ponieważ koronawirus w dalszym ciągu zbiera pokaźne żniwo - od początku pandemii walkę z COVID-19 przegrało już ponad 58 tys. osób. Według wyliczeń Ministerstwa Zdrowia w ubiegłym roku zmarło o 67 tys. osób więcej niż w 2019 r., a koronawirus odpowiadał za 43 proc. nadprogramowych zgonów.

Dlatego też GUS przedstawił nowe tablice trwania życia, z których wynika, że przewidywana długość życia spadła we wszystkich przedziałach wiekowych. Dla przykładu 30-latkowie mają żyć krócej o 15,4 miesiąca, 60-latkowie - o 13,8 miesiąca, a 90-latkowie - o 4,2 miesiąca.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]