Emerytura popularnym rozwiązaniem w czasie pandemii
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 25 Kwietnia 2020

Może zabraknąć pieniędzy na niektóre świadczenia emerytalne? GUS przedstawił bardzo niepokojące dane

Emerytura pochłania miliardy złotych z polskiego budżetu, a już niedługo może ich na ten cel nie starczyć. Wszystko przez ogromny wzrost liczby nowych emerytów w marcu, który zarejestrował w GUS.

Emerytura problemem dla budżetu państwa?

Emerytura i renta to świadczenia, na które wydano 201 mld zł w 2016 r. Biorąc pod uwagę, że od tamtych wyliczeń minęły cztery lata, a naszym krajem zawładnęła pandemia koronawirusa, to wydatki na zapomogi z całą pewnością wzrosną.

Potwierdzają to najnowsze wyliczenia opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny, zgodnie z którymi wydatki na emerytury i renty w marcu wzrosły w porównaniu z lutym o 1 mld zł - z 20,8 do 21,8 mld zł.

Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego prognozuje, że „całym 2020 r. na emerytury i renty państwo wyda nawet 260 mld, czyli aż o 14 mld zł więcej niż w 2019 r.”.

Pierwszy weekend po złagodzeniu obostrzeń, co można robić, a co nie? Jak uniknąć mandatu?Pierwszy weekend po złagodzeniu obostrzeń, co można robić, a co nie? Jak uniknąć mandatu?Czytaj dalej

Przejście na emeryturę częstym rozwiązaniem w czasie pandemii

Tylko w marcu 2020 r. na emeryturę lub rentę przeszło aż 80 tys. Polaków – prawie o dwa razy więcej niż w lutym. Dlaczego? Jednym z powodów może być chęć zapewnienia sobie jakiegokolwiek przychodu wobec masowej redukcji zatrudnienia w wielu firmach.

W marcu emerytury i renty pobierało łącznie 8 mln 258 tys. rodaków (bez rolników), miesiąc wcześniej było ich 8 mln 210 tys. – informuje Gazeta Wyborcza.

Więcej emerytów, większe wydatki

Tak duże wydatki przysporzą wiele problemów dla budżetu państwa. Obniżenie wieku emerytalnego w ciągu pięciu lat będzie kosztowało 55 mld zł. Wcześniejsze przechodzenie na emeryturę jest możliwe od października 2017 r., kiedy to ekipa rządząca obniżyła wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Co więcej, pandemia wywołała ogromne spadki na giełdzie, w wyniku czego rząd odłożył likwidację otwartych funduszy emerytalnych. Przez taką decyzję nie wzbogaci się o przewidywane w aktualnym budżecie 19 mld zł z tytułu opłaty przekształceniowej po likwidacji OFE.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. W jednym z krajów już milion zakażonych. Fatalna doba, tragiczne doniesienia

Czy trzynastki i czternastki są zagrożone?

Wobec zdecydowanego wzrostu liczby emerytów wątpliwości budzi kontynuowanie wypłacania dodatkowych świadczeń – tzw. „trzynastek” i „czternastek”. Premier Mateusz Morawiecki uspokaja opinię publiczną zapewniając, że nie ma na razie w planach wstrzymywania procedury wypłacania nadprogramowych emerytur.

Tym bardziej, że ZUS już kończy wysyłanie tegorocznych „trzynastek”, których wysokość to 1,3 tys. zł brutto. Dodatkowe świadczenie trafi do ok. 9 mln seniorów z różnych grup – emerytów, rencistów, osób na świadczeniach przedemerytalnych z ZUS, KRUS i Zakładów Emerytalnych MON i MSWiA.

Koszt całego przedsięwzięcia jest szacowany na ok. 12 mld zł.

Zerowy VAT na kolejny rodzaj towaru? Teraz faktycznie czekają nas obniżki cen?Zerowy VAT na kolejny rodzaj towaru? Teraz faktycznie czekają nas obniżki cen?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Strażacy mogli zginąć w wypadku. Wszystko się nagrało, jest wideo
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Decyzja zapadła. Obostrzenie przedłużono, jest zapis w Dzienniku Ustaw
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News