emerytura-pxfuel-cc0
pxfuel.com
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Marca 2020

Dziś opublikowano nowe dane, emerytury będą dużo niższe. Najwięcej stracą kobiety

Emerytura będzie niższa, ponieważ rośnie przeciętna długość życia w Polsce - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Emerytura niższa, ale długość życia rośnie

Ta druga informacja jest oczywiście bardzo dobra, ale ma też znaczenie przy wyliczaniu wysokości świadczenia. Jak podaje Business Insider Polska, gdy ktoś przechodzi na emeryturę, ZUS ocenia, ile środków zostało uzbieranych z tytułu składek, jakie obowiązywały waloryzacje, a potem może wyznaczyć wysokość emerytury. A ta jest uzależniona od prawdopodobnej długości życia. Kapitał dzieli się przez potencjalną liczbę miesięcy życia i dzięki temu wiadomo, w jakiej kwocie będzie emerytura.

Polacy zabrali głos w sprawie wyborów prezydenckich. Wyniki ankiety mogą zaskoczyć rządzącychPolacy zabrali głos w sprawie wyborów prezydenckich. Wyniki ankiety mogą zaskoczyć rządzącychCzytaj dalej

- GUS właśnie opublikował nowe tablice trwania życia używane przez ZUS. Po 2 latach spadków z rzędu, przeciętna długość życia minimalnie się wydłużyła. Oczekiwane dalsze trwanie życia 60-latka wydłużyło się o 0,8 miesiąca, a 65-l. o 0,5 miesiąca (uśrednione dla mężczyzn i kobiet) - zwraca uwagę na Twitterze Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Emerytura niższa dla wszystkich, ale jedna płeć straci więcej

Z obliczeń analityków BIP wynika, że jeśli Polka ma naliczony kapitał emerytalny 400 tys. zł i przechodzi na emeryturę w wieku 60 lat, to ten kapitał jest dzielony przez 261,5 miesięcy prawdopodobnego życia. W efekcie emerytura wyniesie 1 530 zł. Gdyby wziąć pod uwagę zeszłoroczną tabelę GUS, emerytura byłaby wyższa o 4 zł i 69 groszy.

Już w lipcu wejdą nowe przepisy. Rząd oszacował ilu Polaków straci przez nie prawo jazdyJuż w lipcu wejdą nowe przepisy. Rząd oszacował ilu Polaków straci przez nie prawo jazdyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Kwarantanna w Polsce zostanie zaostrzona. Kolejne sklepy i miejsca zamknięte dla obywateli

Natomiast w sytuacji, gdy ktoś przechodzi w tym roku na emeryturę w wieku 65 lat, a jego kapitał wynosi 300 tys. zł (po waloryzacji) to emerytura będzie wynosić 1 838 zł, co daje kwotę mniejszą o 4 zł i 23 grosze w porównaniu do niedawnych wyników.

Emerytura niższa dla kobiet

Jak podaje BIP, po modyfikacji danych na temat oczekiwanej długości życia GUS, kobiety wieku 60 lat przechodzące w tym roku na emeryturę będą mieć wypłaty niższe o 0,31 proc. w porównaniu do tabeli z ubiegłego roku. Natomiast osoby, które wybierają się na emeryturę mając 65 lat na karku dostaną świadczenia niższe o 0,23 proc.

W 2020 roku na emeryturę może przejść blisko 525 tys. osób, z czego 275 tys. to kobiety wchodzące w wiek emerytalny 60 lat, a 249 tys. to mężczyźni w wieku 65 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myśleli, że to mały szczeniak. Pojechali do schroniska, tam dowiedzieli się, co to za zwierzak
  2. Koronawirus może być niebezpieczny również dla młodych. 12-latka walczy o swoje życie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: przedłużono zamknięcie granic Polski. Wiadomo do kiedy
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News