banknoty 100 zł
pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 16 Września 2019

Rząd chce zmiany sposobu waloryzacji emerytur i obiecuje rekordowo dużo pieniędzy

Podczas konwencji wyborczej PiS prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział rewolucję w systemie waloryzacji emerytur. PiS przedstawiło w sobotę program, w którym została zapisana reforma. Podwyżki przestaną być wyliczane na podstawie inflacji i wzrostu płac.

Każdego roku prawie 10 mln emerytów, rencistów oraz osób na świadczeniach przedemerytalnych i kompensacyjnych czeka podwyżka w wyniku waloryzacji emerytur - informuje portal Wyborcza.pl.

Dotyczas o wysokości waloryzacji decydowały dwa wskaźniki - inflacja w gospodarstwach emeryckich (podwyżki cen towarów kupowanych przez emerytów) oraz nie mniej niż 20 proc. realnego wzrostu płac (podwyżki pracowników) z roku, który poprzedza waloryzację. Po prezentacji programu partii Jarosława Kaczyńskiego okazuje się, że system przejdzie rewolucję.

„Zmodyfikujemy system waloryzacji najniższych emerytur i rent. Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia. Minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 zł” - można przeczytać w programie.

Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatekWszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatekCzytaj dalej

Co oznacza nowa waloryzacja emerytur?

Po reformie emerytury wzrosną o 70 zł brutto - tyle ma wynosić najniższa podwyżka. Zmiany nie będą dotyczyć osób z najwyższymi emeryturami (3,5-4 tys. zł), ich świadczenia będą opierać się o dotychczasowe zasady z uwzględnieniem inflacji i wzrostu płac. Takie osoby na nowych przepisach by straciły. Obecny system jest dla nich korzystniejszy, ponieważ zakłada podwyżki wyższe niż 70 zł.

Ponadto PiS zapowiedziało w programie, że podniesie najniższą emeryturę o 100 zł brutto. Wobec tego w przyszłym roku najniższe świadczenie będzie wynosić 1200 zł brutto. Nowe przepisy dotyczące systemu waloryzacji emerytur będą dotyczyć wszystkich pobierających emerytury i renty z ZUS, KRUS, Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, Wojskowego Biura Emerytalnego MON i Biura Emerytalnego Służby Więziennej.

Nowy system procentowo-kwotowy został wprowadzony przez rząd w tym roku i miał być stosowany tymczasowo. Po prezentacji programu okazuje się, że będzie obowiązywał na stałe.

Najdroższa rasa psów w Polsce. Kosztują prawdziwą fortunę, mało kogo na nie staćNajdroższa rasa psów w Polsce. Kosztują prawdziwą fortunę, mało kogo na nie staćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Nie mógł się pogodzić ze śmiercią żony. Po jej odejściu zajrzał do jej komputera i podjął decyzję, która zmieniła wszystko

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News