BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rząd chce zmiany sposobu waloryzacji emerytur i obiecuje rekordowo dużo pieniędzy

16 Września 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Podczas konwencji wyborczej PiS prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział rewolucję w systemie waloryzacji emerytur. PiS przedstawiło w sobotę program, w którym została zapisana reforma. Podwyżki przestaną być wyliczane na podstawie inflacji i wzrostu płac.

Każdego roku prawie 10 mln emerytów, rencistów oraz osób na świadczeniach przedemerytalnych i kompensacyjnych czeka podwyżka w wyniku waloryzacji emerytur - informuje portal Wyborcza.pl.

Dotyczas o wysokości waloryzacji decydowały dwa wskaźniki - inflacja w gospodarstwach emeryckich (podwyżki cen towarów kupowanych przez emerytów) oraz nie mniej niż 20 proc. realnego wzrostu płac (podwyżki pracowników) z roku, który poprzedza waloryzację. Po prezentacji programu partii Jarosława Kaczyńskiego okazuje się, że system przejdzie rewolucję.

„Zmodyfikujemy system waloryzacji najniższych emerytur i rent. Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia. Minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 zł” - można przeczytać w programie.

Co oznacza nowa waloryzacja emerytur?

Po reformie emerytury wzrosną o 70 zł brutto - tyle ma wynosić najniższa podwyżka. Zmiany nie będą dotyczyć osób z najwyższymi emeryturami (3,5-4 tys. zł), ich świadczenia będą opierać się o dotychczasowe zasady z uwzględnieniem inflacji i wzrostu płac. Takie osoby na nowych przepisach by straciły. Obecny system jest dla nich korzystniejszy, ponieważ zakłada podwyżki wyższe niż 70 zł.

Ponadto PiS zapowiedziało w programie, że podniesie najniższą emeryturę o 100 zł brutto. Wobec tego w przyszłym roku najniższe świadczenie będzie wynosić 1200 zł brutto. Nowe przepisy dotyczące systemu waloryzacji emerytur będą dotyczyć wszystkich pobierających emerytury i renty z ZUS, KRUS, Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, Wojskowego Biura Emerytalnego MON i Biura Emerytalnego Służby Więziennej.

Nowy system procentowo-kwotowy został wprowadzony przez rząd w tym roku i miał być stosowany tymczasowo. Po prezentacji programu okazuje się, że będzie obowiązywał na stałe.

Nowy system procentowo-kwotowy został wprowadzony przez rząd w tym roku i miał być stosowany tymczasowo. Po prezentacji programu okazuje się, że będzie obowiązywał na stałe.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >