BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Emerytura. Osoby urodzone po 1948 r. mogą dostać specjalną rekompensatę

12 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Emerytura może być wyższa dla osób urodzonych po 1948 r.? Precedensowy wyrok sądu dla informatyczki, która udowodniła, że można wygrać z ZUS-em.

Emerytura za pracę przy komputerze będzie wyższa?

Emerytura z podwyżką dzięki rekompensacie? Osoby urodzone po 1948 roku mogą się starać o specjalną rekompensatę za zmęczony przed laty wzrok przed monitorem kineskopowym - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Precedensowy wyrok zapadł w sprawie informatyczki, która przepracowała 20 lat przy dwóch monitorach. 

Wygrała z ZUS-em

Rekompensata doliczana do emerytury to efekt wyroku Sądu Najwyższego z czerwca 2019 roku. W 2016 roku ZUS odmówił kobiecie przyznania rekompensaty za utracone prawo do emerytury w wieku niższym niż powszechnie obowiązujący, ta postanowiła odwołać się do sądu. Od 1988 do 2008 r. pracowała ona przy dwóch monitorach z ekranem kineskopowym, co wpłynęło negatywnie na jej wzrok.

W uzasadnieniu do wyroku Sądu Najwyższego możemy przeczytać, że praca wnioskodawczyni polegała na śledzeniu ciągów znaków, przerw, liter i cyfr, wprowadzaniu ciągów znaków, testowaniu programów sprowadzającym się do obserwacji na monitorze dokumentów pod kątem uzupełnienia wszystkich pól, wyłapywaniu błędów. Zarówno sąd okręgowy oraz sąd apelacyjny przyznały emerytce sporne świadczenie.

Praca przy komputerze pracą w szczególnych warunkach

Sąd Okręgowy uznał, że w okresie zatrudnienia od 14 maja 1988 roku do 31 grudnia 2008 roku kobiet wykonywała stale i w pełnym wymiarze prace w warunkach szczególnych.

Ten wyrok zawiera ważną definicję pracy przed monitorem kineskopowym jako pracy w szczególnych warunkach - powiedział “Rzeczpospolitej” dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego. Jak informuje dziennik, o takie świadczenie mogą się starać osoby urodzone po 1948 roku, które przed 2009 rokiem wypracowały co najmniej 15 lat stażu w szczególnych warunkach. Ich emerytura wzrośnie przez doliczenie dodatkowej kwoty do kapitału początkowego.

"Rz" zauważa, że to orzeczenie SN będzie miało zastosowanie nie tylko przy ustalaniu stażu do rekompensaty, ale także wcześniejszych emerytur czy emerytur pomostowych. 

Szkodliwe warunki pracy

Kwestia pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze uprawnia pracownika do obniżonego wieku emerytalnego oraz uprawnieniem do wzrostu emerytury lub renty inwalidzkiej. Szkodliwe warunki determinują siły natury np. prace pod ziemią, na wodzie, pod wodą, w powietrzu lub determinowane procesami technologicznymi. Są to również prace o szczególnym charakterze wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >