Rekordowa emerytura w Polsce
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 11 Września 2020

Rekordzista dostaje 23 tys. zł emerytury miesięcznie, Uścińska potwierdza. I zdradziła, co trzeba zrobić, żeby powiększyć świadczenie

Emerytura rzędu 23 tys. zł miesięcznie w Polsce? Choć brzmi nieprawdopodobnie, jest to możliwe. Wszystko dzięki pokaźnemu kapitałowi emerytalnemu, który uzbierał jeden z seniorów. W czym tkwi jego sekret?

Im dłużej pracujesz, tym wyższą dostaniesz emeryturę

Portal money.pl podaje, że 427 seniorów może liczyć na emeryturę wyższą niż 10 tys. zł. Jednym z nich jest emeryt, który pobiera świadczenie o astronomicznej wysokości 23 tys. zł miesięcznie. Skąd tak wysoka emerytura?

Z odpowiedzią na to pytanie spieszy prof. Gertruda Uścińska. Szefowa ZUS wyznała, że wysokość emerytury jest podyktowana ilością zgromadzonych składek. Nie bez znaczenia jest także moment przejścia na emeryturę. Na wyższą emeryturę mogą liczyć osoby, które kontynuują aktywności zawodowe mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni). Każdy, kto przejdzie na emeryturę o rok później, może liczyć na świadczenie wyższe o 8 proc.

Najwyższa emerytura w Polsce

Ile lat procował rekordzista, który miesięcznie pobiera emeryturę rzędu 23 tys. zł? - Przeszedł na emeryturę w wieku 81 lat, nazbierał ok. 2 mln zł kapitału emerytalnego - wyznała prof. Uścińska. Według wyliczeń ZUS senior pracował aż 61 lat. Przez całą karierę zawodową zajmował się górnictwem. Na początku piastował szeregowe stanowiska, aby z czasem przejąć funkcje kierownicze w jednym z zakładów.

Tymczasem w Polsce ok. 28 600 seniorów otrzymuje emeryturę, która jest niższa 500 zł w skali miesiąca. Tak niewielkie świadczenie otrzymuje aż 31,3 proc. wszystkich emerytów, których w Polsce jest łącznie ponad 6,5 mln. Niechlubny rekordzista pobiera emeryturę w wysokości 4 gr miesięcznie. Warto jednak zwrócić uwagę, że senior pracował w całym swoim życiu zaledwie 1 miesiąc i 13 dni.

Emerytura minimalna nie dla każdego

Do polskiego systemu emerytalnego wprowadzono świadczenie minimalne, które w tym roku wynosi 1200 zł brutto. Według najnowszych doniesień przyszłoroczna najniższa emerytura wyniesie 1250 zł brutto. Oznacza to, że po wszelkich potrąceniach seniorzy otrzymają ok. 1028 zł.

Jednak nie każdemu emerytowi przysługuje świadczenie w wysokości minimalnej. Na najniższą emeryturę mogą liczyć mężczyźni po przepracowaniu 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych. W przypadku kobiet ten czas wyznaczono na 20 lat. Chcąc otrzymać świadczenie minimalne, należy spełnić jeden warunek - okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać 1/3 okresów składkowych.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News