BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe

Marek BAZAK/East News

Mało kto wie, że wraz z emeryturą można dostawać dodatek 4 tys. zł miesięcznie. Coraz więcej seniorów ma szansę się załapać

6 Października 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Emerytury w Polsce nie należą do najwyższych. Na szczęście emeryci mogą liczyć na szereg dodatków, które podnoszą ich świadczenia. Co ciekawe, oprócz takich dodatków jak trzynasta i czternasta emerytura seniorzy mają szansę na inny i to bardzo wysoki bonu

Emerytura może być znacznie wyższa. Fantastyczny dodatek od ZUS

Mało kto wie,  że ponad 2 tys. seniorów w kraju dostaje tzw. emeryturę honorową, która wypłacana jest każdego miesiąca, jako dodatek do emerytury. Aby go otrzymać, należy spełniać jeden warunek - Przekroczyć magiczną liczbę 100 lat życia.

Emerytura ta – jak przypomina serwis Money.pl - wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od 1972 roku. Aby dostać dodatek do emerytury, zainteresowani nie muszą składać żadnego wniosku (o ile jest się emerytem lub rencistą).

Powinny to natomiast zrobić osoby, które nie miały w swoim życiu z ZUS-em żadnej styczności, bo np. nie były ubezpieczone. Takich osób nie brakuje, bo – jak podaje portal powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) – w Polsce żyje więcej 100-latków niż osób, które pobierają należne im świadczenie. A co należy podkreślić – należy się ono wszystkim, którzy ukończyli 100 lat, nawet jeśli nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia.

Emerytura wyższa o blisko 4,3 tys. zł

Emeryturę honorową - jak podaje serwis – dostaje aktualnie z ZUS ok. 2,2 tys. osób. Jego obecna wysokość to 4 294 zł brutto (kwota ta obowiązuje od marca br.), podczas gdy w zeszłym roku było to 3 731 zł. Kwota bazowa to 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Pobierany jest od niej podatek dochodowy, co oznacza, że „na czysto” emeryt otrzymuje blisko 3,5 tys. zł. Warto również podkreślić, że kwota ta nie podlega waloryzacji, czyli emeryt do końca życia otrzymuje świadczenie w takiej wysokości, w jakiej mu przyznano.

Z prognoz ZUS wynika, że liczba seniorów, którym przysługuje emerytura honorowa z roku na rok będzie przybywać. Obecnie otrzymuje je nieco ponad 2 tys. seniorów, a za 20 lat będzie ich już ponad 20 tys., natomiast w 2060 roku prawie 67 tysięcy. Zaś w 2080 roku liczba osób, które będą żyły ponad 100 lat przekroczy 100 tysięcy.

Tagi:

emeryturyemerytura

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Pierwszy taki wyrok w Polsce. Nie muszą spłacać rat kredytu, oszczędzą 50 tys. zł rocznie

Czytaj więcej >
PKO BP ulepsza system bankowości internetowej

Finanse

Pod żadnym pozorem nie klikaj w linki w mailach. PKO BP ostrzega

Czytaj więcej >

Finanse

Najwyższe w historii waloryzacje emerytur. Seniorzy otrzymają większe pieniądze

Czytaj więcej >

Finanse

Dobre wieści z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Będzie lepiej niż zapowiadano

Czytaj więcej >

Finanse

Rodzice nie muszą liczyć tylko na 500 plus. Świadczeń na wychowanie dzieci jest więcej

Czytaj więcej >

Finanse

Emerytura prezydencka. Jakie świadczenia dostają Wałęsa, Kwaśniewski i Komorowski

Czytaj więcej >