Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Tragiczne wieści dla polskich emerytów. Niewielu wie o wpływie COVID-19 na ich przyszłe świadczenia
Radosław Święcki
Radosław Święcki 02.05.2020 02:00

Tragiczne wieści dla polskich emerytów. Niewielu wie o wpływie COVID-19 na ich przyszłe świadczenia

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Emerytury zagrożone?

Kryzys wokół koronawirusa doprowadzi do głodowych emerytur? Z wyliczeń rządowych analityków, które podaje Business Insider wynika, że najnowsze zmiany w tarczy antykryzysowej 3.0 będą kosztować Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) aż 822 mln zł.

Rządowa specustawa, która powstała w odpowiedzi na trudną sytuację firm poszkodowanych przez pandemię koronawirusa przewiduje, że przedsiębiorcy będą mogli zaniechać opłaty składek ZUS, jeżeli ich przychód przekracza 300 proc., ale jednocześnie dochód nie był w lutym wyższy niż 7 tys. złotych. Z obliczeń na które powołuje się portal wynika, że obniży to wpływy FUS o 500 mln zł. Z kolei pozostałe zmiany w tarczy zwiększą wydatki Funduszu o ok. 322 mln zł.

Czerwcowi emeryci zyskają

Po stronie wydatków zapisze się m.in. planowana na czerwiec waloryzacja emerytur, o której pisaliśmy już na łamach naszego portalu.

Przypomnijmy, że nowe zasady będą korzystne dla tzw. czerwcowych emerytów, którzy w związku z obecnie obowiązującymi przepisami otrzymują niższe świadczenie niż seniorzy, którzy udają się na emeryturę w pozostałych miesiącach.

Dzieje się tak ponieważ w czerwcu przeprowadzana jest waloryzacja roczna emerytur, która dla świadczeń wypłacanych w tym miesiącu jest jedyną obowiązującą. Tymczasem seniorzy, którzy złożyli wniosek między styczniem a majem bądź lipcem i grudniem, oprócz waloryzacji rocznej, mogą również skorzystać z waloryzacji kwartalnej. Tym samym wysokość świadczeń przyznawanych w czerwcu jest niższa (nawet o kilkaset złotych) niż tych, które są wypłacane w pozostałych miesiącach.

Teraz jednak sytuacja ta ulegnie zmianie, ponieważ przy ustalaniu wysokości emerytury w czerwcu 2020 roku liczona ona będzie dokładnie w taki sam sposób, jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju.

Zmiana podyktowana jest świadomością, że w związku z prognozowanym pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, można się spodziewać wzrostu liczby osób, która przy pierwszej nadarzającej się okazji zdecydują się odejść (również w czerwcu) na emeryturę.