Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 01.04.2020. Epidemia koronawirusa. Rzad wprowadzil godziny dla seniorow - osoby powyzej 65. roku zycia moga zrobic zakupy w specjalnie wyznaczonych godzinach.
Jakub Kaminski/East News
Autor Radosław Święcki - 2 Maja 2020

Tragiczne wieści dla polskich emerytów. Niewielu wie o wpływie COVID-19 na ich przyszłe świadczenia

Polski system emerytalny uboższy o prawie miliard złotych. Tyle Fundusz Ubezpieczeń Społecznych kosztować będzie najnowsza wersja rządowej tarczy antykryzysowej, której zapisy dotyczą m.in. rozszerzenia dotychczasowego zwolnienia ze składek ZUS.

Emerytury zagrożone?

Kryzys wokół koronawirusa doprowadzi do głodowych emerytur? Z wyliczeń rządowych analityków, które podaje Business Insider wynika, że najnowsze zmiany w tarczy antykryzysowej 3.0 będą kosztować Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) aż 822 mln zł.

Rządowa specustawa, która powstała w odpowiedzi na trudną sytuację firm poszkodowanych przez pandemię koronawirusa przewiduje, że przedsiębiorcy będą mogli zaniechać opłaty składek ZUS, jeżeli ich przychód przekracza 300 proc., ale jednocześnie dochód nie był w lutym wyższy niż 7 tys. złotych. Z obliczeń na które powołuje się portal wynika, że obniży to wpływy FUS o 500 mln zł. Z kolei pozostałe zmiany w tarczy zwiększą wydatki Funduszu o ok. 322 mln zł.

Londyn ma świetny patent na oszczędności. Rozwiązanie jest zadziwiająco prosteLondyn ma świetny patent na oszczędności. Rozwiązanie jest zadziwiająco prosteCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Morawiecki zapowiedział częściowe otwarcie granic. Nie powiedział całej prawdy, ogromne rozczarowanie

Czerwcowi emeryci zyskają

Po stronie wydatków zapisze się m.in. planowana na czerwiec waloryzacja emerytur, o której pisaliśmy już na łamach naszego portalu.

Przypomnijmy, że nowe zasady będą korzystne dla tzw. czerwcowych emerytów, którzy w związku z obecnie obowiązującymi przepisami otrzymują niższe świadczenie niż seniorzy, którzy udają się na emeryturę w pozostałych miesiącach.

Przez maseczkę masz zaparowane okulary? Jeden prosty sposób pomoże ci rozwiązać ten problemPrzez maseczkę masz zaparowane okulary? Jeden prosty sposób pomoże ci rozwiązać ten problemCzytaj dalej

Dzieje się tak ponieważ w czerwcu przeprowadzana jest waloryzacja roczna emerytur, która dla świadczeń wypłacanych w tym miesiącu jest jedyną obowiązującą. Tymczasem seniorzy, którzy złożyli wniosek między styczniem a majem bądź lipcem i grudniem, oprócz waloryzacji rocznej, mogą również skorzystać z waloryzacji kwartalnej. Tym samym wysokość świadczeń przyznawanych w czerwcu jest niższa (nawet o kilkaset złotych) niż tych, które są wypłacane w pozostałych miesiącach.

Teraz jednak sytuacja ta ulegnie zmianie, ponieważ przy ustalaniu wysokości emerytury w czerwcu 2020 roku liczona ona będzie dokładnie w taki sam sposób, jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju.

Zmiana podyktowana jest świadomością, że w związku z prognozowanym pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, można się spodziewać wzrostu liczby osób, która przy pierwszej nadarzającej się okazji zdecydują się odejść (również w czerwcu) na emeryturę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczne wieści z pogotowia. Nie żyje ratownik medyczny, nieoficjalnie mówi się o jednej przyczynie
  2. Jakie choroby są przeciwskazaniem do zrobienia prawa jazdy? Warto je znać przed rozpoczęciem kursu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Premier Polski nie powiedział całej prawdy o częściowym otwarciu granic. Wielu Polaków będzie wściekłych
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News