Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze w kwietniu
Piqsels
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Stycznia 2020

Minister zdradza szczegóły dotyczące dodatkowych pieniędzy dla emerytów. Wiemy, kiedy mogą spodziewać się wypłat

Emeryci i renciści mogą spodziewać się wypłaty trzynastej emerytury w kwietniu. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła na antenie radiowej Jedynki, że nie ma zagrożeń dla wypłat dodatkowych świadczeń.

Emeryci dostaną trzynastkę w kwietniu

Szefowa MRPiPS poinformowała, że emeryci dostaną “trzynastkę” w wysokości minimalnej emerytury, która w 2020 roku będzie wynosić 1200 złotych brutto. Zgodnie z ustawą o dodatkowym świadczeniu trzynaste emerytury zostaną wypłacone z Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa. Świadczenie ma być wypłacane na stałe każdego roku, a w samym 2020 roku skorzysta z niego niemal 9,8 mln osób.

Waloryzacja kwotowo-procentowa

W wywiadzie udzielonym na antenie radiowej Jedynki minister opowiedziała też, jakiej waloryzacji mogą spodziewać się emeryci w 2020 roku. - Waloryzacja emerytur i rent będzie procentowo-kwotowa, czyli wskaźnik inflacji 3,24 i minimum 70 zł dla emerytów i rencistów przy całkowitej niezdolności do pracy. To są ci, których świadczenie jest poniżej 2160 zł - tłumaczyła cytowana przez TVN24BiS Maląg.

Jak podaje TVN24BiS, z szacunków MRPiPS wynika, że koszt zmiany zasad waloryzacji na model kwotowo-procentowy w tym roku wyniesie 1,8 miliarda złotych.

Podwyżki minimalnych świadczeń

Poza tym emeryci mogą liczyć na podniesienie najniższych świadczeń. Rząd zaakceptował projekt, który przewiduje, że minimalne emerytury, renty rodzinne, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalne w tym roku będą większe o 100 zł. Tym samym wymienione wyżej świadczenia będą wynosić 1200 zł, natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 900 zł.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News