BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Eksperci FOR: 500 plus to totalna pomyłka. Co poszło nie tak?

7 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotowało raport, z którego wynika, że program 500plus nie spełnia swoich założeń. Kosztuje zbyt dużo jak na efekty, które przynosi.

Rodzina 500plus nie tylko nie tylko nie zwiększa w Polsce dzietności, ale przyczynia się także do zmniejszenia aktywności zawodowej kobiet. To z kolei walnie przycyznia się do zmniejszenia dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce. 

Ile państwo wydaje na program 500 plus? 

Rodzina 500 plus, bo tak nazywa się dokładnie program socjalny w ramach którego otrzymuje się miesięczny dodatek w wysokości 500 zł (póki co) na drugie dziecko, wyniósł państwo do tej pory 70 miliardów złotych. Przy dołożeniu kolejnych zobowiązań, czyli wypłatach także na pierwsze dziecko, program będzie kosztował podatnika dodatkowych 2,5 tys. zł rocznie - podaje portal Business Insider Polska. 

Prof. Leszek Balcerowicz twierdzi, że pieniądze są bardzo źle rozdysponowane. W przypadku gdyby program faktycznie miał na celu zniwelować ubóstwo, to według wyliczeń profesora, wystarczyłoby jedynie 12% środków z tych, które są przeznaczane na 500 plus. Z programu korzystają jednak także ludzie zamożni, którym dodatkowe 500 zł miesięcznie po prostu nie jest potrzebne, a już na pewno nie od państwa. Obecnie do najbogatszych z programu 500+ trafia 1,5 mld zł, a po rozszerzeniu programu może być to nawet 5 mld zł. 

500 plus a przyrost naturalny 

Z badań przeprowadzonych na zlecenie FOR-u wynika także, że sztandarowy program pomocowy Prawa i Sprawiedliwości nie poprawia wcale dzietności. Tak jak w latach 2016-2017 pojawiło się więcej urodzin, to w roku 2018 nastapił ich spadek. Pamiętać należy, że to właśnie zwiększenie dzietności jest głównym założeniem Rodziny 500 plus, a nie został on zreazlizowany - zaznaczają eksperci. 

Według sugestii autorów raportu dużo większe znaczenie dla decyzji o posiadaniu dziecka wpłynąłby dostęp do edukacji, a przede wszystkim żłobków i przedszkoli. Nie da się ukryć, że obecnie na terenie całego kraju wystepuje problem ze zbyt malą ilością placówek umożliwiających pozostawienie najmłodszych podopiecznych. To z kolei ogranicza aktywność zawodową. 

Aktywność zawodowa kobiet po wprowadzeniu 500+

Innym bardzo niekorzystnym skutkiem, jaki można łączyć z programem Rodzina 500 plus jest spadek aktywności zawodowej w społeczeństwie, a szczególnie wśród kobiet. Już teraz około 100 tys. kobiet wycofało się z rynku pracy. Niekorzystne prognozy mówią o możlwiości opuszczenia rynku pracy przez kolejnych 150 tys. ludzi.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >