BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Eksperci FOR: 500 plus to totalna pomyłka. Co poszło nie tak?

7 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotowało raport, z którego wynika, że program 500plus nie spełnia swoich założeń. Kosztuje zbyt dużo jak na efekty, które przynosi.

Rodzina 500plus nie tylko nie tylko nie zwiększa w Polsce dzietności, ale przyczynia się także do zmniejszenia aktywności zawodowej kobiet. To z kolei walnie przycyznia się do zmniejszenia dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce. 

Ile państwo wydaje na program 500 plus? 

Rodzina 500 plus, bo tak nazywa się dokładnie program socjalny w ramach którego otrzymuje się miesięczny dodatek w wysokości 500 zł (póki co) na drugie dziecko, wyniósł państwo do tej pory 70 miliardów złotych. Przy dołożeniu kolejnych zobowiązań, czyli wypłatach także na pierwsze dziecko, program będzie kosztował podatnika dodatkowych 2,5 tys. zł rocznie - podaje portal Business Insider Polska. 

Prof. Leszek Balcerowicz twierdzi, że pieniądze są bardzo źle rozdysponowane. W przypadku gdyby program faktycznie miał na celu zniwelować ubóstwo, to według wyliczeń profesora, wystarczyłoby jedynie 12% środków z tych, które są przeznaczane na 500 plus. Z programu korzystają jednak także ludzie zamożni, którym dodatkowe 500 zł miesięcznie po prostu nie jest potrzebne, a już na pewno nie od państwa. Obecnie do najbogatszych z programu 500+ trafia 1,5 mld zł, a po rozszerzeniu programu może być to nawet 5 mld zł. 

500 plus a przyrost naturalny 

Z badań przeprowadzonych na zlecenie FOR-u wynika także, że sztandarowy program pomocowy Prawa i Sprawiedliwości nie poprawia wcale dzietności. Tak jak w latach 2016-2017 pojawiło się więcej urodzin, to w roku 2018 nastapił ich spadek. Pamiętać należy, że to właśnie zwiększenie dzietności jest głównym założeniem Rodziny 500 plus, a nie został on zreazlizowany - zaznaczają eksperci. 

Według sugestii autorów raportu dużo większe znaczenie dla decyzji o posiadaniu dziecka wpłynąłby dostęp do edukacji, a przede wszystkim żłobków i przedszkoli. Nie da się ukryć, że obecnie na terenie całego kraju wystepuje problem ze zbyt malą ilością placówek umożliwiających pozostawienie najmłodszych podopiecznych. To z kolei ogranicza aktywność zawodową. 

Aktywność zawodowa kobiet po wprowadzeniu 500+

Innym bardzo niekorzystnym skutkiem, jaki można łączyć z programem Rodzina 500 plus jest spadek aktywności zawodowej w społeczeństwie, a szczególnie wśród kobiet. Już teraz około 100 tys. kobiet wycofało się z rynku pracy. Niekorzystne prognozy mówią o możlwiości opuszczenia rynku pracy przez kolejnych 150 tys. ludzi.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >