Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Egzekucja komornicza. Wyjaśniamy, ile komornik może zabrać z emerytury lub renty
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 01.09.2023 21:05

Egzekucja komornicza. Wyjaśniamy, ile komornik może zabrać z emerytury lub renty

Pieniądze, kobieta, mężczyzna
Marek BAZAK/East News

W dobie wszechobecnej drożyzny każdy z nas może się znaleźć w trudnej sytuacji finansowej. Dotyczyć to może również osób starszych, które nie mogąc liczyć na wsparcie rodziny, szukają pomocy finansowej w innych miejscach. W takich sytuacjach warto wiedzieć, że komornik nie może zająć całego świadczenia, ale może je znacznie uszczuplić, informuje Interia Biznes. O jakich kwotach mówimy?

Egzekucja ze świadczenia emerytalnego lub renty

Polskie przepisy uprawniają komornika do przeprowadzenia egzekucji ze świadczenia emerytalnego lub renty. Są to świadczenia podlegające szczególnej ochronie, więc przewidziano pewne wyjątki. Seniorzy muszą pamiętać, że istnieją dwa typy roszczeń: niealimentacyjne i alimentacyjne.

Nawet 4809 zł netto “na start” i różne benefity. W tym zawodzie szukają pracowników

Roszczenia niealimentacyjne i alimentacyjne

Do roszczeń niealimentacyjnych zaliczamy długi pochodzące z nieopłaconych rat kredytów, rachunków, czy kar pieniężnych. Komornik może zająć maksymalnie 25 proc. miesięcznego świadczenia emerytalnego. Oznacza to, że najniższa kwota wolna od zajęcia komorniczego w przypadku emerytury wyniesie 1191,33 zł. Serwis podaje, że w sytuacji, gdy dłużnik zalega z płaceniem świadczenia alimentacyjnego, przepisy są dużo surowsze - komornik może zająć aż do 60 proc. świadczenia. W takim przypadku kwota wolna od zajęcia emerytury wynosi 635,38 zł.

Ponad 3 tys. zł od ZUS-u. Specjalne świadczenie pobierają tysiące Polaków, ważne jest to, ile masz lat.

Co z 13. i 14. emeryturą?

13-stka i 14-stka podlegają ustawie o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, a nie ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Serwis podaje, że te świadczenia są wolne od potrącenia komorniczego i nie można z nich dokonać egzekucji.

Tagi: Emerytura