E-mail źródłem 95% ataków
Autor Przemysław Terlecki - 10 Lipca 2019

95% cyberataków przez e-mail. Firmy coraz gorzej chronione

E-mail coraz większym zagrożeniem dla biznesu. Okazuje się, że 95% cyberataków przeprowadzanych jest właśnie za pośrednictwem tej wiadomości tekstowej. Jak w takich warunkach chronić się przed atakiem z sieci?

E-mail to już podstawowa forma komunikacji na szczeblu urzędowym i biznesowym. Za pośrednictwem tego narzędzia wysyłanych dziennie jest niezliczona liczba informacji pomiędzy firmami czy osobami fizycznymi. Nie bez powodu więc cyberprzestępcy wzięli się za ataki przeprowadzane właśnie przez e-maile.

O tym, jak wielkim zagrożeniem jest cyberatak poprzez e-mail, zdają sobie sprawę szefowie działów bezpieczeństwa informacji z różnorakich firm, którzy wzięli udział w badaniu CISO Benchmark Study. Z badania wynika, że liczba niechacianych wiadomości, zaliczanych jako "spam", rośnie, a obecnie już 92,4% przypadków ataków typu malware przeprowadzanych jest przez e-mail. E-mailem posiłkuje się także 96% ataków phishingowych.

Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Czytaj dalej

E-mail największym zagrożeniem dla biznesu

Jak wynika z raportu, biznes dobrze zdaje sobie sprawę, jakie zagrożenie niosą ze sobą ataki przeprowadzane za pośrednictwem e-maili. 75% badanych w ramach CISCO Benchmark Study przyznało, że cyberataki wpłynęły na działanie firmy. Natomiast kolejne 47% przyznało, że ataki wiązały się ze stratami finansowymi firmy.

Niestety, pomimo ogólnej wiedzy o tym, jak niebezpieczne są ataki przeprowadzane za pośrednictwem poczty e-mail, firmy wcale nie są gotowe na stawianie im konkretnego oporu. Zgodnie z informacjami z raportu CISCO Benchmark Study firmy w zasadzie coraz mniej są chronione przed cyberatakami. Z raportu wynika bowiem, że w 2014 roku 56% firm i organizacji posiadało odpowiedni pion chroniący przed cyberprzestępczością. W 2019 roku to jedynie 41%, co oznacza spadek o 15 punktów procentowych na przestrzeni 5 lat.

Sprawa jest tym bardziej poważna, że cyberprzestępcy nie ustają w ulepszaniu swoich sposobów na atak. Coraz częściej ich ofiarami padają pracownicy firm, ale także osoby prywatne, które dały się nabrać na e-mail do złudzenia przypominający wiadomości, które wysyłają zwykle zaufane źródła. Tymczasem firmy coraz częściej przenoszą swoje usługi e-mailowe do chmury, twierdząc, że to środowisko jest wystarczająco chronione przed cyberprzestępcami. Oczywiście jest to nieprawdą.

Ich majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyIch majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. Pod Radomiem zabrakło już wody
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News