BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

95% cyberataków przez e-mail. Firmy coraz gorzej chronione

10 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

E-mail coraz większym zagrożeniem dla biznesu. Okazuje się, że 95% cyberataków przeprowadzanych jest właśnie za pośrednictwem tej wiadomości tekstowej. Jak w takich warunkach chronić się przed atakiem z sieci?

E-mail to już podstawowa forma komunikacji na szczeblu urzędowym i biznesowym. Za pośrednictwem tego narzędzia wysyłanych dziennie jest niezliczona liczba informacji pomiędzy firmami czy osobami fizycznymi. Nie bez powodu więc cyberprzestępcy wzięli się za ataki przeprowadzane właśnie przez e-maile.

O tym, jak wielkim zagrożeniem jest cyberatak poprzez e-mail, zdają sobie sprawę szefowie działów bezpieczeństwa informacji z różnorakich firm, którzy wzięli udział w badaniu CISO Benchmark Study. Z badania wynika, że liczba niechacianych wiadomości, zaliczanych jako "spam", rośnie, a obecnie już 92,4% przypadków ataków typu malware przeprowadzanych jest przez e-mail. E-mailem posiłkuje się także 96% ataków phishingowych.

E-mail największym zagrożeniem dla biznesu

Jak wynika z raportu, biznes dobrze zdaje sobie sprawę, jakie zagrożenie niosą ze sobą ataki przeprowadzane za pośrednictwem e-maili. 75% badanych w ramach CISCO Benchmark Study przyznało, że cyberataki wpłynęły na działanie firmy. Natomiast kolejne 47% przyznało, że ataki wiązały się ze stratami finansowymi firmy.

Niestety, pomimo ogólnej wiedzy o tym, jak niebezpieczne są ataki przeprowadzane za pośrednictwem poczty e-mail, firmy wcale nie są gotowe na stawianie im konkretnego oporu. Zgodnie z informacjami z raportu CISCO Benchmark Study firmy w zasadzie coraz mniej są chronione przed cyberatakami. Z raportu wynika bowiem, że w 2014 roku 56% firm i organizacji posiadało odpowiedni pion chroniący przed cyberprzestępczością. W 2019 roku to jedynie 41%, co oznacza spadek o 15 punktów procentowych na przestrzeni 5 lat.

Sprawa jest tym bardziej poważna, że cyberprzestępcy nie ustają w ulepszaniu swoich sposobów na atak. Coraz częściej ich ofiarami padają pracownicy firm, ale także osoby prywatne, które dały się nabrać na e-mail do złudzenia przypominający wiadomości, które wysyłają zwykle zaufane źródła. Tymczasem firmy coraz częściej przenoszą swoje usługi e-mailowe do chmury, twierdząc, że to środowisko jest wystarczająco chronione przed cyberprzestępcami. Oczywiście jest to nieprawdą.

Tagi:

dane osobowecyberprzestępstwocyberbezpieczeństwo

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Żabka wprowadza do sprzedaży nową przekąskę o nazwie Black Dog. Czarny hot dog z czarnym sosem

Czytaj więcej >

Handel

GUS: Sprzedaż detaliczna rośnie wolniej niż się spodziewano

Czytaj więcej >

Handel

Wzrosły dostawy LNG do gazoportu w Świnoujściu

Czytaj więcej >

Handel

Izba Zbożowo-Paszowa: spadły krajowe ceny zbóż

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa hipermarket Carrefour N/Z Bezpieczne zakupy w godzinach dla seniorow powyzej 60 roku zycia - lista zakupow

Handel

Hipermarkety mają płacić w przyszłości wyższe podatki. Może to spowodować podwyżkę cen produktów

Czytaj więcej >

Handel

Budweiser ze sklepu, to nie ten sam Budweiser co sponsoruje Mundial. Wyjaśniamy częstą pomyłkę

Czytaj więcej >