BiznesINFO.pl
dzień wolny kalendarze fot. pixabay.com/Dafne Cholet

pixabay/Dafne Cholet

Dzień wolny po szczepieniu? PiS torpeduje pomysł

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Dzień wolny w dniu szczepienia? O wprowadzenie takiego rozwiązania zaapelował lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślając, że dzięki temu polscy pracownicy nie musieliby tracić urlopu wypoczynkowego. Lada dzień projekt w tej sprawie ma natomiast złożyć Lewica. Politycy partii rządzącej wydają się jednak wobec tego pomysłu sceptyczni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Politycy PSL i Lewicy proponują, by Polacy w dniu szczepienia mieli dzień wolny od pracy

  • Dlaczego rozwiązanie to raczej nie wejdzie w życie

  • Kto w najbliższych dniach będzie miał możliwość rejestracji na szczepienie

Dzień wolny w dniu szczepienia?

Szczepienia przeciwko Covid-19 w Polsce przyspieszyły. Już na dniach możliwość rejestracji otrzymają osoby w wieku 30-39 lat, a ponad połowa Polaków w wieku 44-55 lat już przyjęła pierwszą dawkę szczepionki.

Nie wszyscy mają możliwość przyjęcia preparatu w pobliskiej przychodni, co wiązać się może z koniecznością dłuższego dojazdu na szczepienie. Nie wiadomo również jak organizm zareaguje na szczepionkę. W związku z tym pojawiają się pomysły wprowadzenia dnia wolnego od pracy w dniu szczepienia.

Wprowadzenie takiego rozwiązania proponuje m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, a zarazem lekarz, który był jedną z pierwszych osób, które zaszczepiły się na oczach kamer (uczynił to wraz z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską).

- Wprowadźmy dzień wolny od pracy za szczepienie przeciw COVID-19! Pomóżmy pracownikom skorzystać z tej możliwości bez utraty urlopu wypoczynkowego. Im więcej z nas się zaszczepi, tym szybciej gospodarka i całe nasze życie wróci do normalności - napisał na Twitterze lider ludowców.

W wypowiedzi przytoczonej przez Radio Zet Kosiniak-Kamysz zwraca uwagę, że wielu pracowników będzie musiało skorzystać z urlopu ze względu na odległy dojazd do miejsca szczepienia, co może wiele osób zniechęcić do przyjęcia preparatu.

Szef PSL podkreślił, że ugrupowanie nie planuje przedstawienia tej propozycji w formie projektu ustawy, gdyż jak zauważył Kosiniak-Kamysz najlepsze instrumenty w tym zakresie mają rządzący. Taki projekt zamierza natomiast przedstawić Lewica. Ma on lada dzień ujrzeć światło dzienne i trafić do Sejmu.

Politycy PiS sceptyczni

Czy jest szansa na wprowadzenie dnia wolnego w dniu szczepienia? Wydaje się, że nie. Sceptycznie podchodzą bowiem do tej propozycji politycy Prawa i Sprawiedliwości.

- Takie rozwiązanie można wprowadzić, ale odbije się to na gospodarce. Firmy zmagają się z problemami finansowymi, a nieobecność zatrudnionego w pracy tego dnia może być dodatkową trudnością. Można brać taką zachętę pod uwagę, ale nie wiem, czy jest to absolutnie konieczne powiedział w Radiu Zet Łukasz Schreiber, poseł PiS, a zarazem Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Polityk partii rządzącej stwierdził również, że dzień wolny niekoniecznie musi zachęcać Polaków do szczepień. Zwrócił również uwagę, że w takiej sytuacji wolne należałoby się również tym, którzy już przyjęli preparat.

Stanowisko to może nieco zaskakiwać, gdyż PiS dotychczas nie robił trudności, gdy pojawiały się różnego rodzaju inicjatywy związane z wprowadzeniem dodatkowego dnia wolnego. Wystarczy tu wspomnieć 11 listopada 2018 roku. Rocznica 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przypadła na poniedziałek i partia rządząca bez problemu zaakceptowała pomysł, by Polacy w tym dniu nie pracowali.

Kilka lat wcześniej partia Jarosława Kaczyńskiego z entuzjazmem odniosła się też do inicjatywy przywrócenia dnia wolnego w Święto Trzech Króli (zabiegał o to bliski PiS były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki). Gospodarka jakoś nie upadła.

Eksperci podkreślają, że nie ma dziś przepisów, które pozwalają na zwolnienie szczepiących się pracowników z obowiązków służbowych w tym dniu. Cytowany przez Radio Zet Rafał Baniak z Pracodawców RP przypomina, że jedynie pracownicy oddający krew mogą liczyć na ustawowy dzień wolny od pracy. Zdaniem Baniaka zachęta w postaci dnia wolnego, to „koszt, który firmy mogą ponieść”.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >