Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?
Maria Czekańska
Maria Czekańska 20.05.2021 02:00

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

vw-beetle-405876 640
pixabay

Niejednokrotnie przedsiębiorcy decydują się na prowadzenie swojej działalność w mieszkaniu. Z tej opcji najczęściej korzystają te osoby, które są jedynymi pracownikami swojej firmy. W ten sposób mogą znacznie zaoszczędzić, ponieważ unikają opłat związanych z wynajmowaniem biura. Jak bardzo opłacalna jest działalność gospodarcza w mieszkaniu? Podpowiadamy w tym artykule, jak rozliczyć koszty.

Kiedy wydatki na mieszkanie są kosztem firmy?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, mają przed sobą wiele wyzwań. Muszą wiedzieć, jakie wydatki będą wliczane do kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa. Wątpliwość budzi jednak przede wszystkim kwestia posiadania pomieszczenia biurowego w domu. Nie raz przedsiębiorcy wystarczy, że usiądzie przy biurku w pomieszczeniu mieszkalnym, aby wykonać swoją pracę. Czy brak wydzielonego odrębnego pokoju na działalność gospodarczą zwalnia od uznania wydatków związanych z mieszkaniem za koszty firmy? Głos w tej sprawie zabrało Ministerstwo Finansów już w 2017 roku, wyjaśniając, że przepisy ustawy podatku dochodowego od osób fizycznych nie warunkują sposobności „zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów od wyodrębnienia - w dosłownym (fizycznym) sensie - pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza” . Powinno się pamiętać przy tym, że koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu obowiązkowo muszą zostać rozdzielone pomiędzy te, które mają charakter prywatny, i te, które mają związek z prowadzoną działalnością.

Działalność gospodarcza w mieszkaniu – jak rozliczyć koszty amortyzacji

Przedsiębiorca, który decyduje się na wprowadzenie swojego mieszkania bądź jedynie niektórych jego części do środków trwałych firmy musi pamiętać o tym, że lokal obowiązkowo winien spełniać warunki, które umożliwią dokonanie amortyzacji. Podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych jedynie dla tej części nieruchomości, w której prowadzi swoją działalność gospodarczą. Co będzie stanowić podstawę odpisów amortyzacyjnych? Będzie nią odpowiednio wyliczona wartość początkowa mieszkania.

Wydatki na czynsz i rozliczanie mediów

Aby obliczyć wartość czynszu, należy posłużyć się współczynnikiem, którym będzie procentowy udział części przeznaczonej na przedsiębiorstwo względem całości mieszkania. Jednakże sposób ten będzie bezzasadny, aby rozliczyć media związanie z działalnością gospodarczą. W tym przypadku najlepszym sposobem okaże się być założenie osobnych liczników. Można również dokonać konkretnych wyliczeń, które zostaną przedstawione i uzasadnione w dokumentacji.

Wydatki na telefon i Internet a działalność gospodarcza w mieszkaniu

Jeśli mowa o wykonywaniu połączeń telefonicznych i rozliczaniu kosztów związanych z prowadzoną działalnością, zasadnymi obliczeniami okaże się być wykaz billingów z zaznaczeniem, które rozmowy były wykorzystywane w celach firmowych. Innym sposobem, mniej czasochłonnym, może okazać się być zakup drugiego telefonu i osobnego abonamentu, który będzie wykorzystywany jedynie w celach firmowych. Jeśli natomiast wyliczamy wydatki związane z Internetem, najlepszym sposobem na rozliczenie będzie również wykupienie osobnego abonamentu. Warto pamiętać, że przedsiębiorca nie ma prawa wliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatku na abonament prywatnego telefonu, niezależnie od tego, czy jest wykorzystywany w celach służbowych.