Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dolar poniżej 4 zł, najtańszy od wybuchu wojny na Ukrainie
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 16.07.2023 16:25

Dolar poniżej 4 zł, najtańszy od wybuchu wojny na Ukrainie

pexels-pixabay-dolary
Pixabay

W mijającym tygodniu kurs dolara zanurkował poniżej 4 zł. Jeszcze we wrześniu 2022 r. amerykańska waluta kosztowała więcej niż 5,05 zł, co oznacza, że w nieco ponad dziewięć miesięcy potaniała o około 1,10 zł i przeszło 20 proc.

Dolar poniżej 4 zł, jak długo?

Prognozy Cinkciarz.pl zakładają, że kurs dolara, który obecnie jest najniższy od napaści Rosji na Ukrainę, zadomowi się w drugiej części roku poniżej 4 zł. W drugim półroczu EUR i CHF prawdopodobnie zrównają się wartością, co oznacza, że w grudniu za euro i franka powinniśmy płacić ok. 4,40 zł. Podobnie jak szwajcarska waluta, funt może być warty ok. 20 gr mniej niż obecnie, a GBP/PLN obniżyć się w okolice 5,0.

Od wrześniowego apogeum paniki każda z dziesiątki walut gospodarek rozwiniętych potaniała w relacji do złotego. Dla samego pierwszego półrocza skala umocnienia waha się od 2 proc. w przypadku funta, do kilkunastu proc. w przypadku korony norweskiej i jena japońskiego. Jeśli rozszerzymy katalog do trzydziestki najważniejszych walut, to na palcach jednej dłoni zliczymy takie, które zyskiwały mocniej od złotego.

Co więcej, polska waluta każdy z minionych trzech kwartałów kończyła na plusie w relacji zarówno do euro, jak i dolara. Taka seria nie miała miejsca od 2009 r. i wychodzenia rynków z krachu globalnego kryzysu finansowego.

NBP inwestuje w złoto. „Posiadamy obecnie 263,4 tony złota”

Dolar jeszcze tańszy?

Prognozy walutowe Cinkciarz.pl zakładają, że choć trend osłabienia amerykańskiej waluty jest już zaawansowany, to istnieje przestrzeń do jego kontynuacji. Od wielu miesięcy spodziewamy się, że w drugim półroczu kurs dolara zadomowi się poniżej 4 zł, a za rok USD/PLN będzie się znajdować w okolicy 3,80.

Słabnięcie wzrostu gospodarczego i kontynuacja dezinflacji będą sprzyjać szykowaniu się rynków na obniżki stóp procentowych w USA. W tym samym czasie skoncentrowany na walce z uporczywym wzrostem cen Europejski Bank Centralny powinien utrzymywać rekordowo wysokie stopy procentowe. Przyspieszenie dynamiki PKB Chinach pod wpływem kolejnych wysiłków władz na rzecz wsparcia anemicznej gospodarki może potencjalnie stać się kolejnym ciosem w USD. W takich warunkach złoty powinien utrzymać siłę. Prognozujemy, że EUR/PLN na koniec grudnia będzie w okolicy 4,40, czyli jedynie minimalnie niżej niż obecnie.

Funt trzyma się znacznie lepiej

Funt jest najsilniejszy w gronie głównych walut. W czasie gdy EUR/PLN osunął się w pobliże 4,45, a USD/PLN pikował pod 4,0, GBP/PLN krążył w szerokim przedziale wahań wokół 5,20. Siła brytyjskiej waluty, która w tym roku zyskała w relacji do dolara i euro odpowiednio ok. 9 i 3,5 proc., wynika z uniknięcia głębokiego spowolnienia gospodarczego, którego spodziewał się m.in. pesymistycznie nastawiony Bank Anglii. W rezultacie władze monetarne muszą ostro podnosić stopy procentowe. Podkreślamy jednak ryzyko, że restrykcyjna polityka pieniężna w pewnym momencie obnaży strukturalne słabości, a wzrost gospodarczy ostro zahamuje. Zarzewiem tarapatów mogą być zarówno bilanse gospodarstw domowych, jak i rynek nieruchomości. W takim scenariuszu funt powinien szybko tracić dotychczasowy status. Prognozujemy, że na koniec roku za brytyjską walutę płacić będziemy o ok. 20 groszy mniej niż obecnie, czyli nieco ponad 5 zł.

 

źródło: Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl

Tagi: waluty