Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatek z powodu niezdolności do samodzielnej egzystencji. ZUS tłumaczy na czym polega i jak go dostać
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 08.11.2022 21:30

Dodatek z powodu niezdolności do samodzielnej egzystencji. ZUS tłumaczy na czym polega i jak go dostać

goniec.pl
domena publiczna

Prawie 400 tys. osób z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji dostaje co miesiąc pieniądze z ZUS. Dodatek przyznawany jest już od trzech lat. Jak i kto może go dostać?

Nadal wiele problemów stwarza rozróżnienie pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Pojęcia są nie tylko mylone, ale i traktowane, jako mające to samo znaczenie. Tymczasem różnice są dosyć istotne i warto je poznać zanim złożymy wniosek, o 500+ czyli o dodatek, o którym potocznie mówi się, jako o „500+ dla niepełnosprawnych”.

Kto może dostać dodatek

- To nie stopień niepełnosprawności decyduje o jego przyznaniu. Niezdolność do samodzielnej egzystencji przyznaje się osobie, która nie tylko, że nie może pracować, ale potrzebuje pomocy drugiej osoby w najprostszych czynnościach życiowych – mówi Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

– A to oznacza, że opiekun musi nie tylko zrobić zakupy i przygotować jedzenie, ale też nakarmić swojego podopiecznego – dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że osoba, którą uznaje się za niezdolną do samodzielnej egzystencji to taka, która krótko mówiąc jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i jest całkowicie zależna od osób, które się nią opiekują.

- Wiele osób, które przychodzą do nas pyta o to czy fakt, iż mają przyznany określony stopień niepełnosprawności daje im gwarancję dostania 500+ i są bardzo rozczarowane, gdy dowiadują się, że to nie wystarczy – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

– Dlatego jeszcze raz powtarzam, że aby otrzymać świadczenie uzupełniające, czyli. tzw. „500+”, należy posiadać ważne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, które jest wydane przez lekarza orzecznika ZUS. Przyznany „poza ZUS-em” stopień niepełnosprawności nie uprawnia do otrzymania dodatku, bo o tym czy go dostaniemy decyduje lekarz orzecznik ZUS – podkreśla.

Według danych ZUS (2021) roku świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji dostawało z ZUS 387 400 osób w całej Polsce. Przeciętna wypłata wynosiła 455 zł miesięcznie. Prawie 30 proc. z nich to osoby powyżej 80 roku życia.

W tej grupie wiekowej 40 proc. osób otrzymujących dodatek stanowią kobiety, tylko 13 proc. – mężczyźni.

O dodatek mogą wystąpić osoby, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, i które dostają emeryturę, rentę lub inne świadczenie finansowane ze środków publicznych, których łączna kwota brutto wynosi więcej niż 1272,08 zł, ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1896,13 zł.

źródło: ZUS

Tagi: ZUS renta