BiznesINFO.pl > Praca > Dobrze płatne zawody fizyczne wymagają kwalifikacji. Ale opcji nie brakuje
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 22.03.2022 08:34

Dobrze płatne zawody fizyczne wymagają kwalifikacji. Ale opcji nie brakuje

Dobrze płatne zawody fizyczne kierowca budowlaniec
Unsplash.com Etienne Girardet

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są dobrze płatne zawody fizyczne

  • Jakie trzeba mieć kwalifikacje do ich wykonywania

  • Ile można w nich zarobić

Dobrze płatne zawody fizyczne. Kwalifikacje trzeba zdobywać na własną rękę

Dobrze płatne zawody fizyczne wymagają kwalifikacji mimo tego, że nie będziemy przerzucać tabelek w Excelu, ani stukać w klawiaturę. Jednak zdobycie niektórych umiejętności i uprawnień może być znacznie mniej czasochłonne niż np. ukończenie studiów. Istotne jest jednak zdrowie fizyczne, w zamian dostaniemy wysokie zarobki.

Niemałe pieniądze zarabiają choćby kierowcy ADR, czyli osoby mające uprawnienia do międzynarodowego przewozu drogowego materiałów niebezpiecznych. Wykonujący ten zawód, oprócz prawa jazdy odpowiednich kategorii, muszą również posiadać wiedzą z zakresu przewożonych przez niego towarów. Dlatego też trzeba odbyć wcześniej odpowiednie szkolenia, w których ramach kandydaci na kierowców ADR nabędą wiedzę o towarach niebezpiecznych i sposobach postępowania w sytuacjach awaryjnych.

Oczywiście sama praca jest dosyć niebezpieczna, a ze względu na przewożone materiały, margines błędu jest dużo mniejszy niż przy przewozie innych towarów. Pozostałe minusy tej pracy są podobne jak w przypadku innych kierowców ciężarówek. Wyjazdy do pracy potrafią ciągnąć się tygodniami, nie spędza się dużo czasu w domu i do tego dochodzi zmęczenie długą podróżą. Według danych portalu zadluzenia.com przeciętne zarobki to 7700 zł brutto, najlepsi fachowcy mają pensje wysokości ponad 9000 zł brutto.

Dobrze płatne zawody fizyczne są w budowlance. Opcji jest sporo

Na dobrą wypłatę może liczyć także majster budowy, szczególnie w branży instalacji systemów grzewczych. W tym wypadku wykształcenie jest kluczowe, choć wykształcenie wyższe budowlane nie zawsze jest wymogiem. W wielu firmach można zatrudnić się ze średnim technicznym. Istotne jest także doświadczenie, znajomość przepisów prawa budowlanego, znajomość zasad BHP i uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi.

Jednak ta praca należy do dosyć stresujących i wymagającej dobrej organizacji. Nie jest to czysta praca fizyczna, ale nie jest też ściśle umysłowa. Dobry majster budowy musi łączyć obowiązki biurowe z obowiązkami na budowie. Ponadto potrzebne są umiejętności organizacyjne, szczególnie w zarządzaniu ludźmi. Według portalu wynagrodzenia.pl, co drugi majster budowy otrzymuje pensję od 4640 zł do 7190 zł brutto.

Niewątpliwie budowlanka dostarcza wiele przykładów na dobrze płatne zawody fizyczne. Kolejnym, przyzwoicie opłacanym stanowiskiem jest cieśla szalunkowy. Jego zadaniem jest montaż szalunków systemowych, oraz indywidualne formy do nadawania kształtu w wylewaniu betonu. Nie trzeba mieć do tego studiów z budownictwa.

Istotne jest jednak doświadczenie, mile widziane będą osoby, które swoje w budowlance przepracowały. Ważna w jest dokładność, odpowiedzialność, praca zespołowa i umiejętność czytania rysunków technicznych. Jak to w budowlance, przydaje się także fizyka i chemia. Minusem to częsta praca na wysokościach i spora odpowiedzialność. Według portalu zarobki.pl przeciętna pensja na tym stanowisku to 5700 zł brutto miesięcznie.

Na budowie dobrze zarobi również zbrojarz, przygotowujący stal zbrojeniową i zajmujący się żelbetonowymi konstrukcjami budowlanymi. Zadaniem zbrojarza jest również transport, magazynowanie i składanie materiałów zbrojeniowych. Potrzebne kwalifikacje zakładają ukończenie przynajmniej szkoły zawodowej o profilu budowlanym. Zarobki są w dużej mierze zależne od doświadczenia. Według pracuj.pl przeciętna pensja miesięczna to 5100 zł brutto.

Dobrze płatny zawód fizyczny to również operator koparko-ładowarki. Praca wymaga jednak przejścia specjalistycznych szkoleń i zdania egzaminów. Aby się na nie zapisać wystarczy wykształcenie średnie, więc równie dobrze można być tylko po liceum ogólnokształcącym. Do poruszania się koparko-ładowarką po drogach publicznych, wymagane jest także prawo jazdy z kategorii T i B, oraz badania z zakresu medycyny pracy.

W tej pracy istotna jest koncentracja, spostrzegawczość, podzielność uwagi i skrupulatność. Konieczne jest również uzyskanie  „Książki operatora maszyn roboczych” z wpisem potwierdzającym uprawnienia. Według portalu pracuj.pl, przeciętne zarobki w tym zawodzie to 5100 zł brutto.

Tagi: zarobki praca
Polecane